CALIFICARE! URMEAZA OPTIMILE! Simona Halep - Andrea Petkovic 7-5, 6-0, dupa doua ore de joc

Simona Halep live simona halep andrea petkovic rezultat simona halep andrea petkovic rezultate simona halep roland garros simona halep roland garros Tenis SIMONA HALEP / ROLAND GARROS
Data publicarii: Sambata 02 Iunie 2018, 15:38
Data actualizarii: Sambata 02 Iunie 2018, 19:15

Simona Halep se dueleaza cu Andrea Petkovic pentru optimile de la Paris.

Simona Halep - Andrea Petkovic 7-5 6-0

Set 2

6-0 Game, set si meci Simona Halep
5-0
Simona face din nou break si e mai aproape de victorie
4-0
Petkovic isi da bandajul jos dupa doar doua gameuri, dar jocul o da de gol. Nemtoaicei ii este cumva teama sa forteze la 100%
3-0
Simona e pe val, Petkovic pare ca nu mai are forta dupa momentul cheie in care piciorul i s-a blocat in pamant
2-0
Partida se reia, iar Simona isi castiga serviciul
*
Meciul este interupt, pentru ca Andrea Petkovic are nevoie de ingrijiri medicale. Medicul ii bandajeaza nemtoaicei genunchiul
1-0
Simona incepe setul secund cu un break, spre deosebire de primul set, cand adversara a fost in aceasta pozitie. Andreei Petkovic i s-a blocat genunchiul la un punct si inca se resimte

Set 1

7-5 Punct senzational in finalul game-ului, Simona joaca inteligent, urca la fileu si isi adjudeca in cele din urma setul
6-5
Simona ii face din nou break Andreei Petkovic si va servi a doua oara pentru set
5-5
Simona rateaza sansa de a inchide setul pe propriul serviciu. Petkovic face break si are un moment in care se descarca
2-3
Simona incearca sa accelereze si sa treaca in avantaj, dar Petkovic rezista si isi castiga de aceasta data serviciul
2-2
Simona Halep isi castiga pentru prima data serviciul si egaleaza scorul
1-2
Simona face re-breakul
0-2
Petkovic face break si se duce la 2-0. Simona trebuie sa reactioneze pentru a intra in set
0-1
Petkovic isi castiga serviciul, dupa un game foarte disputat, in care Simona nu a vrut sa renunte. Au fost 6 momente de egalitate la 40-40

Simona Halep - Andrea Petkovic se va disputa in aceasta dupa-amiaza, nu mai devreme de ora 16:00. Partida care conteaza pentru turul 3 de la Roland Garros se va disputa pe terenul 18.

Decizia organizatorilor Roland Garros de a programa meciul care poate duce liderul mondial in optimile competitiei pe un teren auxiliar a fost una controversata si intens discutata.

Mats Wilander, fost lider mondial, este de parere ca decizia organizatorilor poate fi folosita de Simona Halep in favoarea sa. "Este o decizie ciudata, nu s-a mai intamplat niciodata. Da, poate fi ciudat pentru Simona Halep, dar nu cred ca va fi un handicap. Tribunele vor fi pline si Halep va gandi: 'Doamne, lumea chiar iubeste sa ma vada jucand!'. S-ar putea sa fie un lucru bun",a a declarat Wilander pentru Reuters.

Simona Halep si Andrea Petkovic s-au mai intalnit de 7 ori pana in acest moment. Halep conduce detasat cu 6-1. Simona Halep si Andrea Petkovic s-au mai duelat la Roland Garros in 2014. Atunci, Simona Halep castiga in doua seturi, scor 6-2, 7-6, si ajungea pana in finala, ultim act pierdut in fata Mariei Sharapova.