VIDEO Simona Halep, tenis-blitzkrieg de Valentine's Day la Dubai: a învins-o pe Riske, 6-2, 6-4. Gabriela Ruse, adversara din optimi?

Simona Halep Alison Riske live Simona Halep WTA Dubai Tenis WTA Romania WTA 500 Dubai Tenis
Data publicarii: Luni 14 Februarie 2022, 18:20
Data actualizarii: Marti 15 Februarie 2022, 09:01

Simona Halep a debutat cu victorie la Dubai și poate juca împotriva Gabrielei Ruse în optimile de finală.

Simona Halep - Alison Riske 6-2, 6-4

Simona Halep va juca în optimi contra învingătoarei meciului dintre Gabriela Ruse și Paula Badosa

6-4: Game, set & meci, Simona Halep! Sportiva din România a prestat un tenis convingător la revenirea în circuit.

5-4: Hold, Riske, dar Halep va servi pentru calificare, după pauză.

5-3: Simona Halep face game la zero și se apropie la unul singur de victorie.

3-2: Alison Riske ține aproape, momentan, după un hold la treizeci.

3-1: Pusă de Riske în situația de a salva mingi de break, Simona Halep câștigă patru puncte la rând și încheie hold-ul cu un as, afișându-și nivelul înalt de încredere.

2-1: Simona Halep ratează 8 mingi de break în cel mai lung game al partidei, iar Alison Riske ar putea beneficia din punct de vedere moral de acest succes minor.

2-0: Halep își ține serviciul și avansează cu hotărâre spre o victorie în minim de seturi.

1-0: Dominația Simonei Halep nu pare să fi fost un trend de un set. Halep face break-ul la zero încă din primul game al setului secund.

Set 1:

6-2: Game & prim set, Simona Halep! O manșă întâi jucată exemplar de sportiva din țara noastră, care preia conducerea, după 27 de minute de joc.

5-2: Riske își apropie game-ul fără să piardă punct, dar pare o replică palidă, în raport cu tenisul arătat de Halep în acest set inițial.

5-1: Simona Halep servește as pentru a se distanța la patru game-uri în față și la unul singur de câștigarea primului set, după numai 19 minute de joc.

4-1: Un punct extraordinar, de anduranță, câștigat de Simona Halep, care conturează avantajul unui break dublu.

3-1: Jocul solid al Simonei Halep face diferența în primele game-uri ale meciului, de așteptat reacția româncei în game-urile următoare, când Alison Riske va trebui să își ridice nivelul de joc pentru a păstra șanse la câștigarea setului.

2-1: Halep nu pierde timp și face break-ul la prima ocazie avută în meci.

1-1: Simona Halep răspunde cu un game la zero.

0-1: Game alb făcut de Alison Riske în debutul meciului.

Simona Halep (30 de ani, 23 WTA) debutează în turneul WTA 500 de la Dubai tocmai de Valentine's Day. Sportiva din România o va înfrunta pe Alison Riske (31 de ani, 53 WTA) în faza 16-imilor de finală, iar învingătoarea va juca în optimi contra Paulei Badosa / unei jucătoare venite din calificări.

Așteptările pentru acest meci sunt mari în ceea ce o privește pe româncă, întrucât nu doar că este mai bine clasată decât oponenta sa în ierarhia mondială, dar o conduce cu 3-0 la meciurile directe. Halep vs. Riske se joacă luni, în jurul orei 17:00 și va fi primul meci jucat de Simona Halep după înfrângerea suferită în fața Alizei Cornet la Melbourne.

Meciurile directe dintre Simona Halep și Alison Riske

• Turul 2, Roma 2015: 6-3, 6-0 pentru Simona Halep
  • Turul 1, Beijing 2017: 6-3, 3-6, 6-2 pentru Simona Halep
  • Turul 1, Roland Garros 2018: 2-6, 6-1, 6-1 pentru Simona Halep

Doar un meci direct a avut loc însă pe suprafață hard, similară cu cea utilizată în turneul din Emiratele Arabe Unite.

Riske a jucat o finală de turneu WTA în 2022, calificându-se în ultimul act al întrecerii WTA 250 Adelaide 2, unde a pierdut cu Madison Keys, semifinalistă la Australian Open.

La Australian Open, Riske a fost eliminată în turul 2 de Jelena Ostapenko, 6-4, 2-6, 4-6. Riske are 3 titluri WTA în palmares, cucerite la Tianjin (2014), 's-Hertogenbosch (2019) și Linz (2021). În finala turneului din Austria, Riske a învins-o pe Jaqueline Cristian, 6-2, 2-6, 7-5.

Premiile financiare ale competiției WTA 500 de la Dubai (14-19 februarie)

• 16-imi: €5,462
  • Optimi: €7,929
  • Sferturi: €15,418
  • Semifinale: €33,039
  • Finalistă: €57,091
  • Campioană: €91,786