Serena Williams US Open US Open 2019 Tenis Serena Williams, in pericol de retragere la US Open! Serena s-a accidentat serios la ultimul meci | VIDEO
Data publicarii: Luni 02 Septembrie 2019, 13:09
Data actualizarii: Luni 02 Septembrie 2019, 13:14

Serena Williams, in pericol de retragere la US Open.

Jucatoarea americana si-a luxat glezna piciorului drept in timpul optimii de finala castigate impotriva croatei Petra Martic. Partida s-a incheiat cu scorul 6-3, 6-4 dupa 89 de minute de joc.

La conferinta de presa de dupa meci, Serena Williams a facut cateva lamuriri cu privire la starea gleznei sale: „Ma simt bine acum. De obicei aflu devreme dupa o accidentare la glezna daca e grava. Am avut o luxatie foarte urata la glezna in ianuarie. Voi vedea maine cum ma simt. Pana acum, sunt bine, pot sa indur durerea,” a lamurit Serena Williams.

Serena Williams este programata sa o infrunte in sferturile de finala pe chinezoaica Qiang Wang, care a eliminat-o pe numarul 2 WTA, Ashleigh Barty, scor 6-2, 6-4. Partida dintre Wang si Barty a durat 83 de minute.

Serena nu ar fi prima jucatoare cu probleme fizice la acest US Open. Naomi Osaka a inceput competitia cu probleme semnificative la genunchi, in vreme ce pe tabloul masculin Novak Djokovic s-a retras, din cauza unor dureri atroce la umarul stang.