ROLAND GARROS 2019 | Simona Halep - Amanda Anisimova, amanat! Organizatorii au facut anuntul: NU SE MAI JOACA niciun meci! Cand s-a intamplat ultima oara asa ceva

Simona Halep Amanda Anisimova Roland Garros Roland Garros 2019 Tenis ROLAND GARROS 2019 | Simona Halep - Amanda Anisimova, LIVE 15:00! Tanara din Statele Unite ale Americii va implini 18 ani in august!
Data publicarii: Marti 04 Iunie 2019, 22:13
Data actualizarii: Miercuri 05 Iunie 2019, 17:40

Urmarim si comentam impreuna pe www.sport.ro meciurile Simonei Halep de la Roland Garros 2019!

UPDATE 17:37 Organizatorii au facut anuntul! Meciurile de azi de la Roland Garros, inclusiv partida Simonei Halep, nu se vor mai juca astazi. Partidele vor fi reprogramate pentru ziua de maine. Ploaia a dat peste cap tot programul.

Ultima data cand nu s-a jucat niciun meci la Roland Garros a fost pe 30 mai 2016

14:55 Ploaia nu permite ca meciul Simonei sa inceapa la ora programata. E cod galben de ploi la Paris, ora de stat va fi impinsa mai tarziu de organizatori.

_________________________________________________________________________________________

Simona Halep, locul trei in clasamentul WTA, continua sa viseze la cel de-al doilea sau titlu la Roland Garros, acolo unde anul trecut a obtinut cel mai important rezultat al carierei, titlu la turneul ei preferat, pe suprafata care o avantajeaza cel mai mult. Cea mai buna tenismena a Romaniei a trecut in primul tur la Roland Garros de Ajla Tomljanovic, locul 47 WTA, scor 6-2, 3-6, 6-1, dupa o ora si 36 de minute de joc, iar in turul al doilea de Magda Linette, locul 87 WTA, scor 6-4, 5-7, 6-3, dupa doua ore si 12 minute de joc.

In turul al treilea, Simona a invins-o pe Lesia Tsurenko, locul 27 WTA, scor 6-2, 6-1, dupa 53 de minute de joc, iar in optimi a trecut de Iga Swiatek, locul 104 WTA, scor 6-1, 6-0, dupa doar 45 de minute de joc. In sferturile de finala, Simona o va intalni pe americanca Amanda Anisimova, locul 51 WTA, care se afla la cea mai buna clasare din cariera. Cele doua jucatoare se vor intalni in circuitul feminin in premiera. Castigatoarea dintre Halep si Anisimova se va duela in penultimul act cu invingatoarea din meciul Keys - Barty. Amanda Anisimova este cea mai tanara jucatoare din Top 100 WTA, ea are doar 17 ani.

Simona Halep – Amanda Anisimova, Roland Garros 2019. Ora de start

Anul acesta, Anisimova a cucerit primul sau titlu in circuitul feminin de tenis, la Bogota, pe zgura, dupa o finala disputata cu australianca Astra Sharma, locul 92 WTA. In sezonul de zgura, Anisimova a castigat 11 meciuri si a pierdut doar patru. La Paris, ea le-a invins pana acum pe Tan, Sabalenka, Begu si Bolsova Zadoinov. Anisimova a castigat pana acum din tenis 694,813 de dolari, insa toate semnele indica o cariera de succes pentru tanara jucatoare din Statele Unite ale Americii, care va implini 18 ani pe 31 august, anul acesta.

Organizatorii celui de-al doilea turneu de Grand Slam al anului au programat partida dintre cele doua jucatoare pe principala arena de la Stade Roland Garros, Philippe Chatrier, primul meci al zilei, care va incepe de la ora 15:00, ora Romaniei.

Amanda Anisimova, a treia jucatoare de la Roland Garros 2019 pe care Simona nu o cunoaste deloc

Daca pe Ajla Tomljanovic si pe Lesia Tsurenko le cunostea cat de cat, cu Linette, campioana noastra a avut ceva probleme pentru ca nu mai jucasera cu ea niciodata. La fel s-a intamplat si cu Swiatek, numai ca romanca nu a avut emotii in meciul cu tanara jucatoare poloneza.

Pentru Simona, Amanda Anisimova este o noutate, insa romanca spune ca este pregatita de orice meci: "E greu sa joci contra unui jucator cu care n-ai jucat deloc inainte, dar merg cu incredere in sferturi pentru ca am experienta, am un joc solid, stiu ce trebuie sa joc in fiecare meci pe care-l joc, acum o sa analizez din nou cum joaca adversara si o sa imi fac un plan. Insa, cum spun mereu si o s-o spun intotdeauna, este ca ma concentrez pe jocul meu cel mai mult, pentru ca daca eu imi fac jocul atunci am mai multa incredere", a spus Simona la Paris.

Amanda Anisimova: "Sunt nerabdatoare! Sper ca voi reusi cel mai bun tenis al meu"

"Nu pot sa va spun cat de nerabdatoare sunt sa joc impotriva Simonei Halep. E incredibil sa joci impotriva ei. A castigat anul trecut aici, asa ca nu puteam avea un meci mai potrivit. Are o mare experienta, este castigatoare de Mare Slem. A trecut prin toate provocarile. Mie nu-mi ramane decat sa intru pe teren si sa joc. Nu am niciun fel de presiune. Sper ca voi reusi cel mai bun tenis al meu, iar apoi vedem ce se va intampla. Am fost foarte fericita cand ea a castigat anul trecut la Roland Garros. Am vazut-o cat a suferit dupa ce a pierdut in 2017. Chiar m-am bucurat pentru succesul sau. Sincer, am urmarit meciul Simonei inainte de partida mea si chiar ma gandeam: Dumnezeule, cum loveste cu backhandul. Asta am incercat sa fac si eu apoi in meciul meu. Imi voi exersa serviciul mult in ziua de pauza. Sper sa nu faca prea multe break-uri si cu mine. Sunt foarte increzatoare pe propriul serviciu. Cred ca lovesc mingea mult mai puternic decat o faceam in urma cu cateva luni", a spus Anisimova la conferinta de presa de la Roland Garros.