"Pierdeam daca nu schimbau regulile" DECLARATIA SAPTAMANII facuta de Roger Federer la Melbourne

Roger Federer le este recunoscator organizatorilor AO pentru schimbarea de regulament.

Data publicarii: Sambata 25 Ianuarie 2020, 07:19
Data actualizarii: Sambata 25 Ianuarie 2020, 07:30

Roger Federer si John Millman au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale primei saptamani de tenis la Australian Open 2020, prima editie a Slam-ului din Oceania in care setul decisiv se decide la super tiebreak in cazul in care jucatorii ajung la 6-6.

Elvetianul s-a impus in maximum de seturi dupa patru ore si trei minute de joc, scor 4-6, 7-6, 6-4, 4-6, 7-6, castigand super tiebreak-ul setului decisiv cu 10-8 dupa ce fusese condus cu 8-4. A fost victoria cu numarul 100 pentru Federer la Melbourne, performanta reprezentand un record singular in intreaga istorie a tenisului masculin.

Federer: "Ma pregateam cum sa explic la conferinta de presa de ce am pierdut"

"O, Doamne, ce dificil a fost. Multumesc divinitatii ca se joaca super tiebreak, altfel as fi pierdut meciul asta. Cred ca John a jucat un meci grozav, a luptat incredibil. Am avut putin noroc poate, a trebuit sa raman concentrat pana la final. Ma pregateam sa explic la conferinta de presa de ce am pierdut. Ce meci!"
a declarat Roger Federer dupa victoria in cinci seturi in fata australianului.

Federer va juca in optimile de finala cu Marton Fucsovics, jucator care a cedat un singur set pana in aceasta faza a competitiei, eliminandu-i pe Denis Shapovalov, Jannik Sinner si Tommy Paul.