SIMONA HALEP E IN OPTIMI LA MELBOURNE dupa 6-1, 6-4 cu Yulia Putintseva: cu cine va juca urmatorul meci

Simona Halep Yulia Putintseva tur 3 Australian Open Simona Halep Simona Halep Australian Open 2020 Simona Halep live text Tenis Simona Halep Australian open 2020
Data publicarii: Vineri 24 Ianuarie 2020, 21:32
Data actualizarii: Sambata 25 Ianuarie 2020, 12:04

Partida a durat doar 78 de minute.

Simona Halep a bifat in cursul acestei dimineti probabil cea mai categorica victorie a debutului de an. La prima confruntare directa cu Yulia Putintseva, numarul 3 WTA a fost eficienta la retur, castigand 17 puncte pe serviciul adversarei si facand cinci break-uri pe durata celor 78 de minute ale jocului.

De la 2-1 in primul set, Simona a luat meciul in propriile maini si a dictat cursul majoritatii schimburilor de mingi, fiind agresiva si amintind de prestatiile de la Australian Open 2018, editia la care a ajuns pana in finala competitiei.

• Simona Halep Australian open 2020

Cu 26 de lovituri direct castigatoare la finalul meciului, Darren Cahill va fi multumit sa aprecieze evolutia ofensiva a romancei, careia i-a convenit spin-ul jucat de kazaha, iar scurtele si slice-urile acesteia n-au incomodat-o prea mult pentru a ramane in amintirea acestei partide.

Setul doi a fost mai echilibrat, cu Putintseva returnand mai lung si servind sensibil mai bine, dar Halep si-a asteptat rabdator sansa si a fructificat-o nu inainte de a fi prea tarziu pentru a inchide meciul in minimum de seturi.

Simona a stat azi pe teren cu un singur minut mai mult decat in turul anterior, cu Harriet Dart.

In optimile de finala, Simona Halep va juca impotriva invingatoarei din meciul Catherine Bellis (600 WTA) vs. Elise Mertens (17 WTA).

LIVE TEXT Simona Halep vs. Yulia Putintseva, tur 3 Australian Open 2020

Statistici meci Halep vs. Putintseva: asi 3-0, duble greseli 3-2, procentaj primul serviciu 65-65, procentaj puncte castigate primul serviciu 77-51, procentaj puncte castigate la fileu 47-63, lovituri direct castigatoare 26-13, erori nefortate 15-15, total puncte adjudecate 68-46, viteza medie primul serviciu km/h 151-136.

6-4! 2-0 LA SETURI PENTRU SIMONA HALEP, care se califica in saptamana a doua de concurs la Melbourne fara sa piarda niciun set. Castiga primul meci jucat vreodata cu Putintseva in doar 78 de minute.

5-4: Putintseva isi tine serviciul la treizeci, punand-o pe Simona in situatia de a servi pentru meci.

5-3: GAME important adjudecat in prelungiri, dupa doua mingi de break salvate de numarul 3 WTA, care mai are nevoie de patru puncte pentru a accede in saptamana a doua de concurs la Melbourne.

4-3: Halep revine in forta dupa game-ul pierdut anterior si face break la 15, oferindu-si sansa de a servi pentru 5-3 dupa pauza.

3-3: Simona salveaza o minge de break cu o scurta SENZATIONALA à la Federer, serveste as, dar cedeaza mai apoi la a doua minge de break avuta de kazaha.

3-2: Incisiva la retur, Simona face primul break in setul doi si va servi dupa pauza pentru 4-2. Intre timp, a comis o noua iesire nervoasa si va plati 200 de dolari pentru reactia de mai jos.

2-2: Nu sunt emotii mari pentru Halep la serviciu, care egaleaza si continua sa ofere senzatia de siguranta de sine, in ciuda faptului ca oponenta sa a crescut in agresivitate in acest set secund.

1-2: Yulia reuseste al doilea game la rand pe propria serva.

1-1: Hold la treizeci pentru Simona, care sta in continuare solid cu prima serva (+70%).

0-1: Simona rateaza primele trei mingi de break procurate in setul secund, iar Putintseva face primul game pe propriul serviciu in acest meci.

Setul 2 va incepe cu Yulia Putintseva la serviciu.

Statistici primul set, Halep vs. Putintseva: asi 2-0, duble greseli 1-1, procentaj primul serviciu 80-44, procentaj puncte castigate primul serviciu 70-38, procentaj puncte castigate la fileu 14-33, lovituri direct castigatoare 7-4, erori nefortate 6-6, total puncte castigate 29-14.

6-1! Simona isi face serviciul in prelungiri si CASTIGA PRIMUL SET dupa numai 28 de minute de joc.

5-1: DUBLU BREAK pentru Simona, dupa o revenire incantatoare de la 40-15 pentru sportiva din Kazahstan.

4-1: Simona leaga loviturile direct castigatoare (6), joaca cu incredere si se apropie dupa numai 18 minute la doua game-uri de castigarea primului set.

3-1: Halep ataca excelent si reuseste BREAK ALB pe serviciul kazahei. Are din nou sansa de a se distanta la trei game-uri avans.

2-1: Simona comite prima dubla greseala in acest meci, salveaza primele doua mingi de break, dar cedeaza la a treia, Putintseva recuperandu-si break-ul. Va servi dupa pauza pentru a egala scorul la 2.

2-0: Deplasare excelenta in teren pentru Simona Halep, care joaca relaxat in startul meciului si face primul break al partidei. Schimburile de mingi incep sa se lungeasca.

1-0: Greseli nefortate comise de kazaha in game-ul inaugural al meciului, iar Simona face hold in mai putin de doua minute de joc.

Setul 1 va incepe cu Simona Halep la serviciu!

Partida dintre Karolina Pliskova si Anastasia Pavlyuchenkova s-a incheiat, scor 6-7, 6-7 dupa doua ore si 25 de minute. Halep si Putintseva vor iesi pe teren in jurul orei 04:50.

Simona Halep nu a livrat sub asteptari in primele doua tururi la Melbourne, reusind victorii fara set pierdut impotriva numerelor 49, respectiv 173 WTA, Jennifer Brady si Harriet Dart.

In turul 3, finalista AO 2018 va infrunta prima oponenta din top 40 WTA la aceasta editie a Openului Australian, Yulia Putintseva, o sportiva din Kazahstan pe care o cunoaste, conform propriilor spuse, dar nu a mai intalnit-o pana acum pe un teren de tenis intr-o competitie oficiala.

"Am jucat impotriva ei pana acum? (n.r. jurnalistul raspunde negativ) Da, stiu ca lupta din greu, ca e foarte galagioasa pe teren. Am vazut cateva meciuri de-ale ei, e o fata foarte draguta, vorbim mereu cand ne vedem si va fi o lupta intensa pentru care voi fi pregatita", a declarat Simona.

Galagioasa si vulcanica, o jucatoare cu numeroase abateri de comportament in istoria recenta a carierei sale, dar si o tenismena rezilienta din punct de vedere fizic, care a trecut cu brio peste un tur 2 de peste doua ore si jumatate de joc impotriva Daniellei Collins, numar 25 WTA. In primul tur, Putintseva a trecut cu 6-1, 6-3 de Su-Wei Hsieh, numar 37 WTA.

Traseul virtual al Simonei Halep la Australian Open 2020

Turul 3: Yulia Putintseva (38 WTA)

Optimi: Elise Mertens (17 WTA)

Sferturi: Anett Kontaveit (31 WTA) / Iga Swiatek (56 WTA)

Semifinale: Angelique Kerber (18 WTA) / Garbine Muguruza (32 WTA)

Finala: Ashleigh Barty (1 WTA) / Petra Kvitova (8 WTA)

Profilul oponentei Simonei Halep: Yulia Putintseva (Kazahstan)

A implinit 25 de ani in cursul acestei luni, dreptace, are o inaltime de 1,63 metri si locul 27 drept cea mai inalta clasare in ierarhia WTA, pozitie ocupata in februarie 2017.

A castigat un singur titlu WTA in proba de simplu (Nurnberg 2019), dar va intrece borna de 4 milioane de dolari castigati din tenis la finalul acestui turneu de la Melbourne. Are un palmares total de cariera indicand 285 de succese si 223 de esecuri in proba individuala, printre care doua finale pierdute la St. Petersburg si Guangzhou, in 2017, respectiv 2018. Loveste backhand-ul cu doua maini, dar ii place sa utilizeze frecvent reverul-slice pentru a rupe ritmul punctelor.

Rezultatele Yuliei Putintseva la Australian Open

2019: o victorie pe tabloul principal, infrangere in turul 2

2018: o victorie pe tabloul principal, infrangere in turul 2 (cu Ana Bogdan, scor 6-1, 2-6, 3-6)

2010: infrangere in primul tur al calificarilor

Ziua a sasea de concurs la editia 2020 a Australian Open va debuta la ora 11:00, ora Australiei (02:00, ora Romaniei) cu meciul Anastasia Pavlyuchenkova vs. Karolina Pliskova pe arena centrala.

Imediat dupa finalul acelei partide, dar nu mai devreme de ora 03:30, ora noastra Simona Halep si Yulia Putintseva vor pasi pe terenul Arenei Rod Laver pentru a stabili numele jucatoarei care se va duela cu Catherine Bellis (600 WTA) sau Karolina Muchova (22 WTA) in optimile de finala.

Meteorologii anunta o temperatura de 23 de grade celsius la ora inceperii meciului Simonei Halep impotriva Yuliei Putintseva.