Naomi Osaka e noul lider mondial! Osaka a castigat Australian Open dupa o victorie in trei seturi cu Petra Kvitova, scor 7-6, 5-7, 6-4

Naomi Osaka Australian Open NAOMI OSAKA - PETRA KVITOVA Petra Kvitova WTA Tenis Naomi Osaka e noul lider mondial! Osaka a castigat Australian Open dupa o victorie in trei seturi cu Petra Kvitova, scor 7-6, 5-7, 6-4
Data publicarii: Sambata 26 Ianuarie 2019, 13:15
Data actualizarii: Sambata 26 Ianuarie 2019, 13:31

Urmarim si comentam meciul NAOMI OSAKA – PETRA KVITOVA, in finala de la Australian Open live pe www.sport.ro, Facebook Sport.ro si in aplicatia Sport.ro!

LIVE NAOMI OSAKA - PETRA KVITOVA 7-6 (7-2), 5-7, 6-4

Set 3

• NAOMI OSAKA - PETRA KVITOVA, in finala de la Australian Open | Batalia pentru titlu la primul Grand Slam al anului si locul 1 WTA

6-4 Osaka nu mai repeta greseala din setul secund si castiga Australian Open! Naomi Osaka va fi noul lider mondial, incepand de luni.
5-4
Se repeta scenariul din setul al doilea? Kvitova recupereaza un game, dar Osaka va servi pentru meci.
5-3
Osaka, din nou la un game de castigarea finalei.
4-3
Kvitova pare sa-si fi recapat forma incredibila din finalul setului secund. Isi castiga serviciul si pune din nou presiune pe Osaka.
4-2
Osaka isi face serviciul si are din nou doua game-uri avans.
3-2
Kvitova reduce din diferenta! Osaka va servi, iar sportiva din Cehia are nevoie de un break pentru a egala.
3-1
Osaka se distanteaza la doua game-uri in setul decisiv.
2-1
Osaka reuseste break-ul si trece la conducerea setului! Au trecut 2 ore de la inceputul finalei.
1-1
Osaka castiga primul game din setul decisiv! Naomi a plecat la vestiare cu ochii in lacrimi dupa setul al doilea.
0-1
Kvitova castiga cinci game-uri la rand! Incepe setul decisiv cu un game alb.

Set 2

5-7 Kvitova trimite meciul in decisiv dupa ce Osaka a avut trei mingi de meci. Osaka a incheiat setul cu dubla greseala.
5-6
Revenire spectaculoasa a Petrei Kvitova care parea la pamant la 5-3 pentru Osaka.
5-5
Incredibil! Kvitova reuseste al doilea sau break din meci in cel mai important moment al finalei.

5-4 Game incredibil reusit de Kvitova care salveaza trei mingi de meci! Osaka va servi pentru castigarea partidei, castigarea Australian Open si primul loc in ierarhia mondiala.
5-3
Osaka, la un singur game de castigarea Australian Open! Kvitova serveste pentru a ramane in meci.
4-3
Izbucnire nervoasa a Petrei Kvitova dupa ce castiga un game capital. Se apropie de Osaka si ramane in meci.
4-2
Osaka se distanteaza in setul al doilea! Diferenta ar putea fi decisiva in economia finalei.
3-2
Revenire incredibila a lui Naomi Osaka care conduce cu 3-2 in setul secund.
1-2
Osaka face re-break dupa un game extrem de disputat.
0-2
Kvitova reuseste break-ul si se distanteaza in setul secund.
0-1
Kvitova incepe setul secund cu un prim game castigat.

Set 1

7-6 (7-2) Osaka castiga fara probleme in tie-break.

6-6 Osaka a avut doua mingi de set, insa Kvitova a intors incredibil! Setul se decide in tie-break.
6-5
Osaka are prima sansa la castigarea primului set.
5-5
Kvitova "se salveaza" si continua lupta la baioneta cu Osaka in acest prim set.
5-4
Game alb pentru Osaka! Kvitova va servi pentru a nu pierde primul set.
4-4
Kvitova isi face rapid serviciul si egaleaza la 4. Set incredibil de echilibrat.
4-3
Meci absolut incredibil! Osaka salveaza trei mingi de break si isi castiga game-ul.
3-3
Game in oglinda! De aceasta data, Kvitova a fost cea care a evitat un break al lui Naomi.
3-2
Cel mai intens game al finalei! Osaka a salvat doua mingi de break si a reusit sa-si adjudece game-ul pe serviciu.
2-2
Finala stransa in primul set. Niciuna dintre cele doua sportive nu reuseste sa se distanteze! Kvitova egaleaza pe serviciul ei.

2-1 Osaka revine la conducere dupa un game castigat la zero.
1-1
Kvitova raspunde rapid si ferm. Game alb reusit de cehoaica.
1-0
Naomi Osaka serveste prima si castiga primul game al finalei.

Naomi Osaka, locul 4 WTA, si Petra Kvitova, locul 6 WTA, vor disputa sambata, 26 ianuarie, marea finala de la Australian Open. Partida lor este programata prima din sesiunea de seara de pe Rod Laver Arena, ceea ce inseamna ca va incepe la ora 10:30, ora Romaniei. Ne asteapta fara indoiala un meci epic la finalul caruia invingatoarea va lua tot, marele trofeu, premiul in bani si locul 1 WTA.

Cele doua jucatoare nu s-au mai intalnit pana acum in circuit. Totusi, Petra Kvitova are un avantaj care poate decide soarta acestei finale. Este vorba despre experienta. Cehoaica in varsta de 28 de ani, dubla campioana la Wimbledon, va intra pe teren fara doar si poate cu gandul ca nu are nimic de pierdut. Si asa si este. Dupa atacul de la finalul anului 2016 in care a fost injunghiata in mana, Petra nu stia daca va putea reveni in elita tenisului mondial, iar acum are parte de o confirmare uriasa. Pe langa asta, parcursul ei pana in finala de la Melbourne a fost fara cusur. Petra nu a cedat niciun set si a petrecut pe teren sapte ore si 5 minute.

De partea cealalta, Naomi Osaka, in varsta de 21 de ani, a stat pe terenul de tenis opt ore si 51 de minute, cedand de-a lungul turneului trei seturi. Tanara nipona a trecut la Melbourne de Linette, Zidansek, Hsieh, Sevastova, Svitolina si Pliskova. De partea cealalta, Petra le-a invins pe Rybarikova, Begu, Bencic, Anisimova, Barty si Collins.

NAOMI OSAKA - PETRA KVITOVA, RAZBOIUL DECLARATIILOR INAINTE DE MAREA FINALA

"La acest tuneu, nu am fost concentrata sa castig, am vrut doar sa ma asigur ca am incercat suta la suta la fiecare punct. Sunt inca aici, deci, din fericire, asta a tinut. Nu am mai jucat cu Petra inainte, cred ca este extraordinar sa am ocazia sa joc prima data impotriva ei intr-o finala de Grand Slam. Am vazut-o jucand finale la Wimbledon, stiu ce mare jucatoare este. Va fi cu siguranta foarte dificil pentru mine", a declarat Naomi Osaka la Melbourne.

Nici Petra Kvitova nu s-a abtinut de la comentarii inaintea celui mai asteptat meci de pe tabloul feminin de la aceasta editie a Australian Open. "Sincer, inca nu cred ca sunt intr-o finala de Grand Slam, avand in vedere ca nu eram sigura ca mai pot juca vreodata tenis. Evident, nu a fost o experienta foarte placuta. Nu doar din cauza traumei fizice, ci si emotional vorbind. Mi-a luat foarte mult timp sa pot sa am incredere din nou in oameni, in special in barbati. Nu-mi placea deloc sa raman singura intr-un loc. Imi aduc aminte prima data cand am fost singura in vestiar, la clubul de tenis de la Praga, si le-am zis celor din echipa mea: Ei bine, este pentru prima data cand am fost singura acolo si m-am simtit bine", a spus Kvitova la conferinta de presa.

CE SPUN NAOMI OSAKA SI PETRA KVITOVA DESPRE LOCUL 1 WTA

Naomi Osaka si Petra Kvitova se vor lupta sambata in finala de la Australian Open si pentru locul 1 WTA. Cine se impune, va fi, incepand cu data de 28 ianuarie, noul lider mondial din WTA. De altfel, in clasamentul LIVE, cele doua jucatoare sunt despartite de doar 40 de puncte WTA, Osaka fiind pe primul loc, cu 6330 de puncte.

"Este evident ca este un lucru urias pentru mine. Este unul dintre cele mai mari obiective pe care le-am avut, mai ales de cand am auzit ca se poate. Ar fi grozav daca as putea fi pe locul 1. Oricum, eu o iau meci cu meci. Nu cred ca cineva se gandea la inceputul turneului ca trebuie sa ajunga pe primul loc. Singurul obiectiv este castiarea turneului. Oricum, eu anul trecut eram pe locul 70, iar faptul ca acum sunt aproape de primul loc este foarte placut" - Naomi Osaka

"Ei bine, cred ca ma stiti deja. Eu chiar nu ma uit la clasament. De fapt, este pentru prima data cand aud asta. Chiar nu-mi pasa, sa fiu sincera. Sunt in turneu, la un Grand Slam. Nu cred ca mai am loc de alte ganduri. In meciul urmator voi juca cu Danielle in semifinale, asta e tot ce conteaza acum" - Petra Kvitova