VIDEO Jannik Sinner, de neoprit! Câștigă tot și ajunge acolo unde nu a mai fost niciun italian

Jannik Sinner ABN AMRO Open Alex de Minaur Australian Open rotterdam Tenis
Data publicarii: Luni 19 Februarie 2024, 08:42
Data actualizarii: Luni 19 Februarie 2024, 09:51

Jucătorul de tenis s-a impus și la Rotterdam după ce a luat trofeul Australian Open.

Jannik Sinner este de neoprit în acest moment. Italianul a câştigat al doilea său titlu din acest sezon, duminică, învingându-l pe Alex de Minaur cu 7-5, 6-4 şi câştigând pentru prima dată ABN AMRO Open, turneu desfăşurat la Rotterdam.

Sinner a obţinut a 15-a victorie consecutivă în circuit. Sportivul, care a cucerit primul său trofeu major la Australian Open, luna trecută, va urca pe locul 3 în clasamentul ATP, cel mai bun din cariera sa. Niciun italian nu a mai ajuns atât de sus.

Jannik Sinner, după 15 victorii consecutive: ”Vom încerca mereu să ne perfecţionăm”

"Echipa mea, am făcut o treabă foarte bună în urmă cu câteva săptămâni şi acum am făcut o treabă foarte bună aici", a spus Sinner, citat de news.ro

"Sunt foarte mândru de nivelul la care am jucat în toată această săptămână. Am fost în situaţii dificile, dar le-am gestionat cum trebuie.

Vom încerca mereu să ne perfecţionăm, este cel mai important".

Sinner a câştigat acum trei turnee ATP 500 consecutive pe care le-a disputat (după Beijing şi Viena la sfârşitul anului 2023).