VIDEO | N-a mai făcut asta cu racheta de foarte mult timp! Halep, frustrată la maximum în primul set cu Elina Svitolina

Simona Halep Elina Svitolina US Open Simona Halep racheta US Open 2021 Tenis N-a mai făcut asta cu racheta de foarte mult timp! Simona Halep, frustrată la maximum în primul set cu Elina Svitolina
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 05 Septembrie 2021, 19:50
Data actualizarii: Duminica 05 Septembrie 2021, 20:15

Simona Halep nu a acceptat pierderea celor două mingi de break în primul set, la scorul de 3-3 în fața Elinei Svitolina.

Simona Halep și-a pierdut cumpătul în primul set al meciului din optimile de finală, pe care l-a jucat în compania Elinei Svitolina. La scorul de 3-3, sportiva din România a ratat două șanse de break prețioase, iar momentul a avut o încărcătură psihologică specială.

De la 15-40, Elina Svitolina a câștigat patru puncte consecutiv și a trecut în avantaj la 4-3, după care a făcut break și a servit cu lejeritate pentru a închide setul, scor 6-3.

• N-a mai făcut asta cu racheta de mult! Simona Halep, frustrată la maximum în primul set cu Elina Svitolina:

La finalul game-ului 7, Simona Halep a trântit racheta de pământ, într-un gest care a transmis o stare ridicată de nervozitate și frustrare în contul jucătoarei din țara noastră.

Starea Simonei Halep nu a fost mereu așa pe durata primului set. În primul game al meciului, Simona Halep a câștigat cel mai lung punct al setului, un raliu de 33 de lovituri, care a demonstrat reziliența fizică, dar și psihică a fostei campioane de la Roland Garros și Wimbledon.

În setul secund, Simona Halep a comis gestul pentru a doua oară, dar cu un nivel de agresivitate mai scăzut, afișând că și-a învățat, parțial, lecția în manșa inițială a partidei.