La ce oră târzie s-a încheiat meciul Nadal - Djokovic: Ion Țiriac a rămas în tribune până la ultimul punct

Rafael Nadal Novak Djokovic Roland Garros 2022 Ion Tiriac spectator Roland Garros Nadal Djokovic sferturi Roland Garros Rafael Nadal favoritul lui Ion Tiriac Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 01 Iunie 2022, 08:25
Data actualizarii: Miercuri 01 Iunie 2022, 09:55

4 ore și 12 minute a fost durata sfertului de finală câștigat de Rafael Nadal, în detrimentul liderului ATP, Novak Djokovic. Partida a fost urmărită pe viu integral de Ion Țiriac.

La 83 de ani, Ion Țiriac își continuă tradiția de a urmări din loja închiriată pe Arena Philippe-Chatrier desfășurarea tuturor meciurilor importante de la Paris.

Ca susținător al tenismenului spaniol, Rafael Nadal, miliardarul român nu putea să rateze sfertul de finală cu Novak Djokovic, în ciuda orei târzii la care a fost programată.

Nadal - Djokovic s-a încheiat la ora 02:16

Meciul Nadal - Djokovic, început la ora 22:00 (21:00, ora Franței) s-a încheiat scor 6-2, 4-6, 6-2, 7-6, dar majoritatea fanilor tenisului s-au declarat nemulțumiți de ora târzie de start.

După o luptă în 4 seturi, de 4 ore și 12 minute, Nadal și Djokovic au jucat ultimul schimb de mingi la ora 02:16 (01:16, ora Franței), pe când mulți dintre spectatori își scoseseră deja păturile pentru a nu resimți disconfort termic.

Rafael Nadal, favoritul lui Ion Țiriac

„Când l-am văzut pe Nadal la 14 ani, a trebuit să îi dau wildcard la Madrid. Al doilea an, deja era mai sus, iar al treilea an, a câștigat turneul. Aproape m-au strangulat ăia, dar le-am spus: 'când începe băiatul ăsta să învețe tenisul, va câștiga Madridul, Roland Garros-ul.'

Nu numai că a învățat, dar că unul care cheltuiește de trei ori mai multă energie pe oră decât Federer este acolo... mie mi-e foarte frică că o să moară pe teren,” a spus Ion Țiriac pentru GSP.

„Băiatul ăsta a jucat Australian Open cu o gaură de aproape un centimetru în degetul lui mare de la piciorul stâng, în os. Ca să o repare, trebuia să stea un an și jumătate, cu transplant, dar a spus: 'Nu! Eu joc așa. Bandajați-l, dați cu spray tare, cu novocaină, ceva ce e legal și joc!”, a adăugat Țiriac, despre Nadal.