VIDEO (+18) Cuvinte imposibil de reprodus: ce a putut să strige Novak Djokovic în timpul meciului pierdut cu Rafael Nadal

Rafael Nadal Novak Djokovic Roland Garros 2022 Novak Djokovic injuratura Novak Djokovic Roland Garros 2022 Roland Garros 2022 Tenis
Data publicarii: Vineri 03 Iunie 2022, 09:25
Data actualizarii: Vineri 03 Iunie 2022, 09:30

Novak Djokovic s-a descărcat verbal pe publicul parizian, care l-a iritat în repetate rânduri în partida cu Rafael Nadal.

Primit cu huiduieli pe Arena Philippe-Chatrier, Novak Djokovic (35 de ani, 1 ATP) a fost învins în sferturile de finală ale ediției 2022 a turneului de la Roland Garros de Rafael Nadal (36 de ani, 5 ATP), scor 6-2, 4-6, 6-2, 7-6 (4), după o luptă care a durat 4 ore și 12 minute.

Partida încheiată după ora 01:15, ora Franței s-a soldat cu numeroase răsturnări de situație, tenismenul sârb conducând cu 5-2 în setul 4, în care a ratat două mingi de set, pentru ca, ulterior, ibericul să și-l adjudece în tiebreak.

Înjurături bilingve din partea lui Novak Djokovic, în timpul meciului pierdut cu Rafael Nadal

„99,9% dintre spectatori au fost de partea lui Rafael Nadal,” a spus Novak Djokovic într-o declarație oferită după încheierea partidei.

Enervat de partizanatul publicului parizian și de zgomotele produse de spectatori în timpul punctelor, numărul 1 mondial a fost surprins înjurând în engleză și în sârbă, în timpul meciului.

Mai exact, Novak Djokovic ar fi fost deranjat de lipsa liniștii din timpul punctelor, prilej cu care a simțit nevoia să se descarce verbal, spunând: „Tăceți dracului din gură!”, cuvinte urmate de o înjurătură în sârbă: „În p***a m*-t**”.

Roland Garros nu a adresat oficial acest lucru și nu a anunțat impunerea unei amenzi pentru derapajul verbal al jucătorului din Serbia.