VIDEO L-a luat plictiseala în timpul meciului: comportament greu de înțeles al rusului Daniil Medvedev la Australian Open

Daniil Medvedev Australian Open Australian Open 2022 Tenis ATP Tenis
Data publicarii: Luni 24 Ianuarie 2022, 21:23
Data actualizarii: Luni 24 Ianuarie 2022, 23:36

Daniil Medvedev simte presiunea statutului de favorit număr 1 la câștigarea Australian Open 2022.

Daniil Medvedev (25 de ani, 2 ATP) a pierdut al doilea set în patru meciuri jucate la Melbourne în ediția 2022 a Openului Australian și a răbufnit. Principalul favorit la câștigarea trofeului, tenismenul rus a făcut o declarație intrigantă în timpul optimii de finale câștigate în defavoarea americanului Maxime Cressy (24 de ani, 70 ATP), scor 6-2, 7-6, 6-7, 7-5.

„E atât de plictisitor!”, a strigat Daniil Medvedev, privind cerul, în debutul setului patru, imediat după tiebreak-ul încheiat cu succes de jucătorul din Statele Unite ale Americii.

Daniil Medvedev s-a declarat plictisit de meciul jucat în compania lui Maxime Cressy

La finalul partidei, numărul 2 ATP și-a cerut scuze public. „Am înnebunit puțin în timpul meciului. Am vrut să zic ceva prin care să mă descarc, dar și să îl fac să se gândeasacă: 'Ce dracului spune Medvedev?' M-am gândit că o să rateze niște lovituri.

Nu sunt fericit cu ceea ce am spus, dar mă bucur că am putut să continui lupta,” i-a transmis Daniil Medvedev Barbarei Schett, într-un interviu acordat Eurosport.

Este al doilea episod controversat de la AO 2022 ce îl are ca protagonist pe Medvedev. După partida din turul secund, câștigată în defavoarea lui Nicholas Kyrgios, Medvedev a catalogat un segment al publicului din Arena Rod Laver ca având „un IQ scăzut”, întrucât l-au huiduit în timpul dintre servicii.

În sferturile de finală, Daniil Medvedev se va duela cu senzația începutului de sezon, canadianul Felix Auger-Aliassime (9 ATP). Aliassime l-a învins în optimi pe campionul US Open 2014, Marin Cilic, scor 2-6, 7-6, 6-2, 7-6.