VIDEO Elena Rybakina, prima finalistă a Openului Australian 2023. Ce performanță în stil Federer a reușit campioana de la Wimbledon

Australian Open 2023 Elena Rybakina finala australian open Victoria Azarenka Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 26 Ianuarie 2023, 12:35
Data actualizarii: Joi 26 Ianuarie 2023, 12:48

La doar a patra participare pe tabloul principal al Openului Australiei, Elena Rybakina s-a calificat în finala turneului.

Elena Rybakina (23 de ani, 25 WTA) a început Openul Australian pe locul 25 în clasamentul mondial, dar va pătrunde în top 10 WTA, începând de luni, 30 ianuarie.

Câștigătoarea turneului de la Wimbledon a învins-o pe bielorusa Victoria Azarenka (33 de ani, 24 WTA), scor 7-6 (4), 6-3, în prima semifinală individuală derulată la Melbourne în 2023. Partida a durat 101 minute.

Rybakina a câștigat un game fără ca Azarenka să îi returneze vreo minge

• 9 ași a servit Elena Rybakina în semifinala cu Victoria Azarenka.

A patra participare, prima finală pentru Elena Rybakina la Australian Open

Australian Open 2023 este doar a patra ediție a turneului de mare șlem de la antipozi în care sportiva din Kazahstan bifează participarea pe tabloul principal.

Pentru Victoria Azarenka, semifinala jucată în acest an a fost a treia a carierei în Australia, dar prima după o pauză de zece ani.