Australian Open 2023 Aryna Sabalenka Donna Vekic Tenis WTA Tenis
Data publicarii: Miercuri 25 Ianuarie 2023, 12:25
Data actualizarii: Miercuri 25 Ianuarie 2023, 12:35

Aryna Sabalenka (24 de ani, 5 WTA) caută la Melbourne câștigarea primului titlu de mare șlem.

Cea mai în formă jucătoare a momentului în circuitul WTA, Aryna Sabalenka a depășit-o pe Donna Vekic, scor 6-3, 6-2, într-o oră și patruzeci și nouă de minute, în faza sferturilor de finală ale Openului Australian.

38 de lovituri direct câștigătoare a semnat Sabalenka (21 pentru Vekic), una la mai puțin de trei minute de joc din această partidă, un semnal puternic transmis concurenței.

În 2023, Sabalenka a ajuns la 9 victorii în 9 partide și un setaveraj perfect, de 18-0.

Rybakina - Azarenka și Linette - Sabalenka, semifinalele Australian Open 2023

În penultimul act, Aryna Sabalenka va primi replica Magdei Linette, surpriza adevărată a actualei ediții. Jucătoarea poloneză a învins-o pe Karolina Pliskova, scor 6-3, 7-5. Este prima prezență a Magdei Linette într-o semifinală de Grand Slam.

Rybakina - Azarenka se joacă joi, 26 ianuarie, de la ora 10:30, semifinală urmată de meciul Linette - Sabalenka, după ora 12:00, ora României.

În turneul masculin, Stefanos Tsitsipas se va duela cu Karen Khachanov, iar Tommy Paul va primi replica învingătorului meciului Novak Djokovic - Andrey Rublev.