Meci de infarct pentru Barcelona înainte ca Xavi să preia echipa! A condus cu 3-0, dar Celta a egalat în prelungiri

Barcelona Celta Vigo la liga Xavi Hernandez Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 06 Noiembrie 2021, 19:29
Data actualizarii: Sambata 06 Noiembrie 2021, 19:32

Barcelona s-a deplasat la Celta pentru întâlnirea din etapa cu numărul 13, 3-3.

Catalanii au început perfect meciul, iar Ansu Fati a deschis scorul în minutul 5, din pasa lui Jordi Alba. Sergio Busquets a mărit avantajul Barcelonei cu o execuție superbă, din afara careului, în minutul 18, iar în minutul 34, Memphis a marcat golul care stabilea rezultatul la pauză.

Deși meciul părea rezolvat, Celta a reușit 'minunea'. Cu Fati, Eric Garcia și Nico ieșiți accidentați, gazdele au înscris prin Aspas, în minutul 52, urmând ca Nolito să micșoreze avantajul în minutul 74.

Același Aspas a apărut salvator în al șaselea minut de prelungiri, aducând punctul echipei sale, după o prestație extrem de slabă a catalanilor la ultimul meci al lui Barjuan pe banca tehnică.

În urma remizei, Barcelona se află pe locul 9 în clasament, cu 17 puncte obținute, după o serie de două înfrângeri și două remize consecutive. Celta a urcat pe locul 14 în clasament, cu două puncte mai puțin.