„De asta am luat decizia de a pleca!” Xavi Hernandez, declarație neobișnuită după victoria cu Celta Vigo

Xavi Hernandez Barcelona Celta Vigo Spania
Data publicarii: Duminica 18 Februarie 2024, 09:05
Data actualizarii: Duminica 18 Februarie 2024, 09:06

Barcelona s-a impus în deplasarea cu Celta Vigo din etapa cu numărul 25 din LaLiga, scor 2-1.

Catalanii au deschis scorul prin Robert Lewandowski, în minutul 45, însă s-au văzut egalați la nici două minute de la reluarea reprizei secunde, prin Iago Aspas. Barcelona a reușit să see impună însă cu un gol marcat de același Lewandowski, în prelungiri, din penalty.

Astfel, gruparea blaugrana a reușit să se apropie la două puncte de Girona și la șapte de liderul Real, care însă urmează să joace duelul din această etapă.

Ce a spus Xavi Hernandez după victoria la limită cu Celta Vigo

Xavi Hernandez a vorbit la finalul meciului, analizând jocul prestat de fotbaliștii săi, arătându-se mulțumit de modul în care echipa a evoluat. Antrenorul a avut însă o remarcă neașeptată, punctând că unul dintre motivele pentru care a decis să plece și să anunțe acest lucru a fost pentru a lua presiunea de pe umerii echipei.

„Am fost bine poziționați, ne-am apărat bine, exceptând faza golului marcat de Celta. Sunt mulțumit pentru că este un teren extrem de dificil și ei au făcut o treabă incredibilă.

Sunt mulțumit pentru că pe terenul Celtei cred că am jucat bine, doar ne-a lipsit acuratețea la ultima pasă, ne-a lipsit doar o viziune mai bună asupra jocului în ultima treime, la ultima atingere de balon însă adevărul este că te emoționezi să vezi atitudinea acestei echipe și angajamentul arătat.

Decizia pe care am luat-o era pentru asta, pentru a lua din presiune, sunt mulțumit pentru pasul înainte făcut de echipă.

Sezonul ăsta trebuie să suferim și pare că ne-am abonat la victoriile agonizante, nu dominăm atât în meciuri și erorile ne costă puncte, e un scurt rezumat al sezonului”, a declarat Xavi Hernandez la conferința de presă.