GIGANTI, CA TURNUL EIFFEL! Bayern a inghitit SACUL CU SUPERSTELELE Parisului si a CASTIGAT Champions League pentru a 6-a oara in istorie! Neymar si Mbappe, LOVITI de zidul NEUER! AICI FAZELE din PSG 1-0 Bayern

Champions League Bayern Munchen PSG Liga Campionilor
Live Blog
FINALA CHAMPIONS LEAGUE
Data publicarii: Duminica 23 August 2020, 16:07
Data actualizarii: Luni 24 August 2020, 02:16

Bayern s-a impus cu 1-0 in fata lui PSG in finala de la Lisabona si a obtinut al 6-lea trofeu Champions League din istorie!

23:53 23 Aug

Fluier final la Lisabona. Bayern Munchen a castigat cu 1-0 finala cu PSG si si-a adjudecat cel de-al 6-lea trofeu Champions League.

Campioana Germaniei a devenit primul club care s-a impus in Champions League / Cupa Campionilor avand doar victorii pe tot parcursul competitiei.

Hansi Flick a devenit al 4-lea antrenor german care se impune in cea mai importanta competitie intercluburi din Europa.

23:49 23 Aug
Neymar, Mbappe si Choupo-Moting sunt protagonistii celei mai importante ocazii din prelungirile finalei, mingea fiind trimisa pe langa bara.
23:41 23 Aug
Mai sunt aproximativ 10 minute pana la finalul partidei. Vom mai vedea vreun gol in aceasta finala superba?

23:34 23 Aug
Neuer este, fara indoiala, unul dintre eroii lui Bayern din aceasta seara.

23:30 23 Aug

Mbappe cade in careu, jucatorii lui PSG cer penalty la o interventie a lui Kimmich, insa arbitrii din camera VAR nu intervin.

23:28 23 Aug
Ocazie importanta pentru Marquinhos, dupa o pasa a lui Di Maria printre picioarele lui Alaba. Neuer tine, inca o data, poarta inchisa.
23:24 23 Aug

In minutul 67, Mbappe primeste mingea in careu de la Di Maria si suteaza, incercand sa restabileasca egalitatea, dar Neuer este atent si nu lasa mingea sa intre in poarta.

23:23 23 Aug

Kingsley Coman reuseste al treilea sau gol in acest sezon de Champions League, aceasta reusita fiind impotriva echipei la care a crescut. :)

23:18 23 Aug

GOOOL Bayern! Coman primeste o centrare perfecta de la Kimmich si trimite cu capul in poarta lui Navas, deschizand scorul pe Estadio Da Luz in minutul 59.

23:10 23 Aug

S-au incins spiritele dupa un fault facut de Gnabry asupra lui Neymar! Jucatorii celor doua echipe au cedat presiunii.

23:04 23 Aug
A inceput repriza secunda! :) Oare vom avea prelungiri la finala Champions League?

22:56 23 Aug
Trebuia sa primeasca Bayern penalty la faza asta?

22:50 23 Aug

Cam asa a aratat prima repriza.

Cine va reusi sa inscrie primul gol al finalei? :)

22:48 23 Aug

Pauza la Lisabona dupa o prima repriza plina de ratari. Au fost, in total, 11 ocazii de gol si 3 suturi pe poarta, irosite de cei mai importanti jucatori de la PSG si Bayern.

22:46 23 Aug

In minutul 45, Mbappe rateaza o ocazie uriasa, sutand prea slab in fata portii lui Neuer, dupa un schimb de mingi cu Di Maria.

22:32 23 Aug
Inca o ocazie importanta pentru Lewandowski, in minutul 32. Polonezul trimite mingea in directia lui Navas, de la marginea careului mic.
22:29 23 Aug
Ander Herrera trimite mingea puternic spre poarta lui Neuer, insa Goretzka intervine si respinge balonul pe langa poarta.
22:26 23 Aug

Boateng este primul jucator care a parasit terenul. El a iesit accidentat, in minutul 25, fiind inlocuit de Sule.

22:24 23 Aug
Di Maria suteaza peste poarta in minutul 23, dupa un schimb incredibil de pase intre el, Mbappe si Neymar.
22:22 23 Aug

Lewandowski trece milimetric pe langa gol! Polonezul suteaza in minutul 22 in bara!

22:18 23 Aug

Neymar rateaza prima mare ocazie a meciului, in minutul 18, sutand puternic, dar direct in portarul lui Bayern.

22:09 23 Aug
Di Maria executa prima lovitura libera a lui PSG, insa mingea este respinsa de un adversar din fata portii.
22:07 23 Aug
Dupa doar doua minute, Serge Gnabry este aproape de a scapa singur cu Navar, dar Mbappe indeparteaza pericolul.
22:04 23 Aug

Bayern are prima ocazie a meciului. Joshua Kimmich isi incearca norocul dintr-o lovitura libera, dar mingea e respinsa usor.

22:03 23 Aug
La Lisabona a inceput meciul, iar la Paris a inceput sarbatoarea!

21:50 23 Aug

Mai sunt 10 minute pana la cel mai important meci al sezonului! <3

21:45 23 Aug
Ronaldo si Bale au cele mai multe goluri inscrise in finala Champions League. Cine marcheaza in aceasta seara? :D

21:22 23 Aug
Mbappe l-a laudat pe Neuer inaintea finalei dintre PSG si Bayern Munchen.

Va reusi, oare, sa-i dea gol in aceasta seara? :D
21:14 23 Aug

Bayern Munchen ar putea deveni primul club care se impune in Champions League / Cupa Campionilor avand numai victorii pe parcursul competitiei.

Ce vor reusi in aceasta seara? :)

20:57 23 Aug
Care dintre echipe isi va vedea numele inscriptionat pe trofeul Champions League? :)

20:50 23 Aug

PSG - BAYERN

Echipele de start:

20:40 23 Aug

Jucatorii de la PSG au ajuns la Estadio Da Luz.

19:48 23 Aug

Robert Lewandowski este pentru a doua oara in finala Champions League.

Super-marcatorul lui Bayern are nevoie de doua goluri pentru a egala recordul lui Ronaldo, care are 17 goluri reusite intr-un singur sezon de Champions League. Va reusi sa inscrie? :D

19:15 23 Aug
Va reusi Neymar sa inscrie macar in aceasta seara, dupa toate ratarile din ultimele partide? :)

18:40 23 Aug
Dupa conflictul dintre Neymar si Maluma, cantaretul si-a stabilit favoritii pentru finala Champions League.

Cei care gestioneaza contul de Twitter al fanilor argentinieni ai lui Bayern i-au promis artistului ca victoria ii va fi dedicata si lui. :D

18:04 23 Aug
Castiga Bayern trofeul in aceasta seara? :) Si daca da, cine va fi eroul meciului?

17:04 23 Aug
Cine abia asteapta meciul? :D

16:35 23 Aug

Neymar si Mbappe, pusi pe glume la ultimul antrenament al lui PSG!

Neymar si Mbappe sunt cu siguranta cei mai importanti oameni din echipa PSG-ului. Cei doi se vor lupta sa aduca la Paris primul trofeu Champions League din istorie!

16:31 23 Aug
Cum ai descrie acest assist al lui Neymar?

Di Maria a fost cel mai bun jucator in semifinala cu Leipzig. Argentinianul a inscris un gol si a oferit doua pase decisive. La golul reusit de Di Maria, Neymar i-a oferit o pasa superba cu calcaiul!

16:26 23 Aug
Reuseste Angel Di Maria sa scrie ISTORIE cu PSG?

PSG joaca in aceasta seara prima finala de Champions League din istoria clubului.

"Daca vom castiga trofeul pentru prima data cu Paris, vom intra in istoria clubului. Vom fi intotdeauna amintiti la acest club, pentru ca va fi primul titlu european", a fost mesajul lui Angel Di Maria.

3 goluri a marcat Di Maria pentru PSG in acest sezon de Champions League.

16:16 23 Aug
Cele mai tari goluri marcate de Lewandowski in acest sezon de Champions League!

Reuseste Lewandowski sa ii bata recordul lui Cristiano Ronaldo? Polonezul are 15 goluri in acest sezon de Champions League, iar starul lui Juventus detine recordul de 17 goluri!

16:14 23 Aug
Finala din aceasta seara va fi SPECIALA si pentru un roman! Ovidiu Hategan va face parte din brigada arbitrilor: a fost desemnat al patrulea oficial!

Italianul Daniele Orsato va fi la centrul partidei, ajutat de conationalii Lorenzo Manganelli si Alessandro Giallatini.
Orasto va fi la centrul primei sale finale majore din cariera. In acest sezon de Champions League a mai arbitrat opt meciuri, inclusiv meciul tur dintre Real Madrid si Manchester City.

16:09 23 Aug
TOP 3 GOLURI marcate de Neymar pentru PSG in Champions League!

09:33 23 Aug
Ultimul meci al lui Thiago Silva la PSG! Capitanul parizienilor este la finalul contractului pe Parc des Princes.

Adus in 2012 de la AC Milan pentru 42 de milioane de euro, Thiago Silva va juca in aceasta seara ultimul sau meci in tricoul parizienilor. Fundasul a castigat tot pe plan intern cu PSG si a iesit de 7 ori campion in Franta. Finala Champions League ii ofera ocazia sa-si incheie etapa de la PSG cu cel mai important trofeu european la nivel de cluburi.

"
Avem totul in mainile noastre pentru a incheia acest sezon asa cum am planuit, in anul in care clubul sarbatoreste a 50-a aniversare. Contractul meu expira la finalul acestui sezon. La meciul cu Atalanta nu stiam daca va fi ultimul meu aici sau voi mai primi sansa sa joc inca unul. Si nu pot sa ma opresc din a ma gandi, e natural. Dar sunt increzator si foarte fericit cu tot ce am realizat la acest club, iar daca acesta va fi ultimul meu joc aici voi fi fericit. Voi da tot ce pot, dar cel mai important lucru este ce vom face pe teren. Facem istorie si nu vrem sa ne oprim aici", au fost cuvintele capitanului Thiago Silva.

09:26 23 Aug
Neymar (28 de ani) si Kylian Mbappe (21 de ani) sunt in top 3 cei mai valorosi jucatori ai PLANETEI!

Mbappe este cel mai bine evaluat jucator in acest moment, cu o cota de 180 de milioane de euro, potrivit Transfermarkt. Cota de piata a lui Neymar este de 128 de milioane de euro, la fel ca a lui Rahem Sterling (25 de ani, Manchester City), potrivit aceleiasi surse.

09:20 23 Aug
Cele mai tari goluri marcate de PSG in acest sezon de Champions League.

Cele mai tari goluri marcate de Bayern Munchen in acest sezon de Champions League.

09:19 23 Aug
Estadio Sport Lisboa e Benfica (Estadio da Luz) cu cateva ore inainte de marea finala.

09:16 23 Aug
Cele 5 triumfuri ale lui Bayern Munchen in Champions League

09:14 23 Aug

Sezonul 2019 - 2020 al UEFA Champions League este pe cale sa ia sfarsit in aceasta seara cu una dintre cele mai spectaculoase finale de care putea avea parte.

PSG si Bayern Munchen se vor duela pentru ravnitul trofeul, la finalul unei editii care a fost macinata de pandemia de Covid-19 si a ajuns sa fie incheiata in luna august.

PSG a ajuns in finala dupa un traseu in care le-a eliminat pe Dortmund (1-2, 2-0), Atalanta (2-1) si Leipzig (3-0), in timp ce Bayern a trecut de Chelsea (3-0, 4-1), Barcelona (8-2) si Lyon (3-0).

Robert Lewandowski (32 de ani) este cel mai bun marcator al acestei editii de Champions League, cu 15 goluri inscrise si este la doar 2 reusite distanta de recordul stabilit de Cristiano Ronaldo (17 goluri, cele mai multe marcate intr-o editie de Champions League).

Bayern Munchen a castigat Champions League de 5 ori in istorie, de 3 ori in vechiul format ('74,'75 si '76) si de 2 ori in noul format ('01, '13), in timp ce PSG este pentru prima oara in istorie in finala Champions League.

Ambele echipe au toti jucatorii la dispozitie. PSG i-a declarat apti atat pe Keylor Navas, care a lipsit in semifinala cu Lyon, cat si pe Veratti. De partea cealalta, singurul jucator care nu este 100% e fundasul Jerome Boateng.

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »
  • PSG - Bayern Munchen, LIVE TEXT, de la 22:00 | DUEL de VIS in finala unui sezon de cosmar! Neymar si Mbappe si lupta cu Lewandowski si Muller pentru trofeul CHAMPIONS LEAGUE