Italienii îl fac praf pe Lautaro Martinez: ”La naiba cu penalty-urile astea”

Lautaro Martinez inter milan uefa champions league Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 14 Martie 2024, 09:22
Data actualizarii: Joi 14 Martie 2024, 09:21

Inter a pierdut dramatic în optimile de finală UEFA Champions League cu Atletico Madrid, scor 1-2, 2-3 d.l.d. (1-0 în tur).

Federico Dimarco a deschis scorul în minutul 33, iar când totul suna excelent pentru Inter, Antoine Griezmann a restabilit egalitatea două minute mai târziu, iar Memphis Depay a dus jocul în prelungiri, în urma reușitei din actul secund (minutul 87).

Atletico Madrid și Inter s-au duelat strâns și în prelungiri, doar că totul a urmat să se definitiveze la loteria penalty-urilor, unde italienii au fost răpuși de ratarea colosală a lui Lautaro Martinez la ultima lovitură.

Fotbalistul a expediat un șut mult peste poarta lui Jan Oblak, iar Atletico Madrid și-a trecut în cont accederea în sferturile de finală UEFA Champions League și în acest sezon.

În urma duelului de pe ”Wanda Metropolitano”, Tuttomercatoweb l-a notat cu 4.5 pe Lautaro Martinez, iar jurnaliștii italieni nu l-au menajat deloc pe fotbalistul celor de la Inter.

”La naiba cu penalty-urile astea! La Campionatul Mondial nu a trișat, aici a făcut-o. Șutează mult, mult peste poartă. În timpul jocului, are urcușuri și coborâșuri. Apare la golul llui Dimarco, dar dispare în momentele în care echipa are nevoie de el”, au scris italienii.

Programul din UEFA Champions League

• Sferturi de finală: 9/10 aprilie (meciurile tur) / 16 - 17 aprilie (meciurile retur)
  • Semifinale: 30 aprilie/1 mai (meciurile tur) / 7-8 mai (meciurile retur)
  • Finala: 1 iunie (Wembley, Londra)

Pentru sferturile de finală nu există nicio regulă specială la tragerea la sorți, astfel că orice duel este posibil, inclusiv între echipele din aceeași țară, inclusiv între formațiile care s-au întâlnit în faza grupelor.

Vineri se vor stabili la Nyon și posibilele dueluri din semifinală, dar și formația care va fi considerată gazdă la finala de pe Wembley, programată pe 1 iunie.