Diego Simeone, anunț despre portarul lui Atletico Madrid: ”Merită asta”

Atletico Madrid Diego Simeone Jan Oblak Liga Campionilor Diego Simeone
Data publicarii: Joi 14 Martie 2024, 09:00
Data actualizarii: Joi 14 Martie 2024, 09:17

Atletico Madrid a eliminat-o pe Inter Milano miercuri seară din optimile de finală UEFA Champions League.

După 0-1 în tur, spaniolii au dus meciul în prelungiri la 2-1 și și-au asigurat accederea în sferturile de finală ale competiției după ce s-au impus la loviturile de departajare.

• Angel Correa a șutat exemplar la ultimul penalty bătut de Atletico, în timp ce Lautaro Martinez și-a trecut în cont o ratare colosală. A expediat un șut mult peste poarta lui Jan Oblak

Diego Simeone a remarcat evoluția portarului de la Atletico și, totodată, a susținut că miercuri seară a fost una dintre cele mai fericite zile ale sale în urma calificării în sferturi.

”Sunt recunoscător pentru tot ce mi se întâmplă la Atletico. După atâția ani încă vrem să ne îmbunătățim. Știam că există posibilitatea de a ajunge la prelungiri și că vom avea nevoie de prospețime. Toți au răspuns și chiar au transformat penalty-uri decisive. Oblak a meritat asta. Traversează o formă grozavă. Cu el în această stare, le este foarte greu să marcheze împotriva noastră.

A fi încă o dată printre cele opt cele mai bune din Europa spune multe despre club. Pare ușor, dar nu este, credeți-mă. Este una dintre cele mai fericite nopți ale mele. Preferințe pentru tragere la sorți? Niciuna. Anul acesta am trăit nopți triste, dar în seara asta am avut un plan și echipa l-a îndeplinit perfect”, a spus Diego Simeone, potrivit Relevo.

Programul din UEFA Champions League

• Sferturi de finală: 9/10 aprilie (meciurile tur) / 16 - 17 aprilie (meciurile retur)
  • Semifinale: 30 aprilie/1 mai (meciurile tur) / 7-8 mai (meciurile retur)
  • Finala: 1 iunie (Wembley, Londra)

Pentru sferturile de finală nu există nicio regulă specială la tragerea la sorți, astfel că orice duel este posibil, inclusiv între echipele din aceeași țară, inclusiv între formațiile care s-au întâlnit în faza grupelor.

Vineri se vor stabili la Nyon și posibilele dueluri din semifinală, dar și formația care va fi considerată gazdă la finala de pe Wembley, programată pe 1 iunie.