Leo Messi și Luis Suarez au făcut show! Victorie și calificare pentru Inter Miami

Inter Miami Leo Messi Luis Suarez Campionate externe
Data publicarii: Joi 14 Martie 2024, 09:04
Data actualizarii: Joi 14 Martie 2024, 09:05

Inter Miami a câștigat cu 3-1 meciul cu Nashville SC și s-a calificat în sferturile de finală ale CONCACAF Champions League.

După 2-2 în tur, echipa pregătită de Gerardo ”Tata” Martino a tranșat rapid calificarea. Cu toate starurile în teren, Luis Suarez a reușit să deschidă scorul încă din minutul 8, după o pasă superbă a lui Leo Messi.

Același Leo Messi a reușit să înscrie în minutul 23 al partidei pentru 2-0, iar misiunea celor de la Inter Miami devenea di ce în ce mai ușoară.

Inter Miami s-a calificat în sferturile CONCACAF Champions League

Luis Suarez a bifat și un assist în partea secundă, pentru reușita de 3-0 a lui Robert Taylor, iar oaspeții au reușit ”golul de onoare” abia în prelungirile partidei, prin Surridge.

Astfel, Inter Miami a reușit să se califice în sferturi, unde va juca împotriva câștigătoarei dintre Monterrey (Mexic) și Cincinnati (USA). În tur, mexicanii au câștigat cu 1-0.

Ajuns la 37 de ani, Luis Suarez s-a transferat la Inter Miami la începutul acestui an, unde joacă alături de Jordi Alba, Sergio Busquets și Leo Messi, foștii săi colegi de la FC Barcelona.

În cinci meciuri, uruguayanul a reușit să înscrie deja de trei ori, cifră la care se adaugă și patru pase decisive, în MLS și CONCACAF Champions League.

• Inter Miami, în meciul cu Nashville SC: Callender - Gressel, Aviles, Kryvtsov, Freire, Alba - Redondo Solari, Busquets, Gomez - Suarez, Messi