„Am fost în vestiar!” Adrian Mititelu, obiectiv nou pentru FC U Craiova după înfrângerea cu UTA

Adrian Mititelu FC U Craiova UTA Arad Superliga Adrian Mititelu
Data publicarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 18:51
Data actualizarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 18:52

FC U Craiova și UTA Arad s-au duelat în etapa cu numărul 14 din Superliga României, scor 2-3.

Oltenii au condus din minutul 29, după golul lui Chițu, însă s-au văzut egalați de Fabry din penalty, în minutul 37, iar apoi conduși după golul marcat de Ofosu, în minutul 41. FC U Craiova a egalat, în minutul 60, prin Van Durmen, însă Claudiu Micovschi a adus victoria cu golul marcat în minutul 64.

FC U Craiova a ajuns la șase meciuri consecutive fără victorie, cinci în campionat, iar situația nu este deloc pe placul finanțatorului, Adrian Mititelu.

Adrian Mititelu anunță: „Suntem o echipă care se luptă pentru salvarea de la retrogradare!”

Adrian Mititelu a vorbit la finalul meciului, arătându-se extrem de trist pentru înfrângerea suferită. Finanțatorul lui FC U Craiova a anunțat că a schimbat obiectivul echipei sale după startul extrem de slab de sezon, și deși s-a arătat încrezător în calitatea lotului, crede că gruparea sa va lupta să se salveze de la retrogradare.

„Este o zi foarte tristă, că eram convins că vom câştiga azi. S-a schimbat strategia, suntem o echipă care se luptă pentru salvarea de la retrogradare. Să nu credeţi că jucătorii nu sunt conştienţi. Îşi doresc, dar nu pot. Ce să ne mai gândim la meciul cu CSU (n.r. - în etapa următoare din Superliga)? Rămâne o echipă foarte bună, cu jucători valoroşi, iar noi plecăm cu şansa a doua.

Planurile s-au schimbat, luptăm serios pentru salvarea de la retrogradare, e bătălia pentru puncte. Am ratat situaţia de a merge sus, cu prea multe înfrângeri acasă, iar acum am căzut în cealaltă extremă. Suntem o echipă vulnerabilă, care nu se regăseşte. Nu uitaţi! Întâlnim trei dintre cele mai bune echipe din România în următoarele trei meciuri.

Azi arbitrajul a contribuit serios, ca de obicei, dar nu e cauza principală a înfrângerii de azi. Noi am schimbat sistemul, ne gândeam că s-ar putea să fie disfuncţionalităţi când schimbăm sistemul, iar jucătorii pe care-i avem parcă s-ar plia mai bine pe sistemul nou. Cu Bauza, Baeten şi Lacroix lucrurile stăteau altfel, mai ales cu Bauza pe teren.

Suntem pe loc de baraj, ferească Dumnezeu de mai rău! Să strângem cât putem din aceste trei meciuri (n.r. - Universitatea Craiova, FCSB şi Sepsi). Nu e exclus să fim pe loc de retrogradare directă. Suntem în pericol foarte mare, vom evita retrogradarea, nu cred că se ajunge acolo, dar trebuie să tragem foarte mult.

Am fost în vestiar, m-am mai supărat puţin pe ei, erau şi ei supăraţi, nedumeriţi, mici reproşuri între ei, le-am mai făcut şi eu reproşuri.

Echipa asta bate pe oricine, pe CSU, pe FCSB, dar trebuie să găsim formula magică. Să ne aşezăm, să ne liniştim. Sunt alături mereu de băieţi. Nu mă aşteptam să nu câştigăm cu UTA, după cum s-au antrenat săptămâna asta”, a declarat Adrian Mititelu la finalul meciului.