Stoican are palmares dezastruos cu FCSB, însă un fost internațional face un pariu surprinzător înainte de derbi

Flavius Stoican Dinamo Eugen Trica FCSB Superliga Flavius Stoican
Data publicarii: Duminica 30 Ianuarie 2022, 14:05
Data actualizarii: Duminica 30 Ianuarie 2022, 14:13

Urmărim și comentăm împreună meciul Dinamo - FCSB, care se dispută duminică, ora 20:00, pe sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

Dinamo și FCSB au ajuns la meciul cu 168. Cele două mari rivale se întâlnesc în această seară, în unul dintre cele mai dezechilibrate derbiuri din istorie. În tur, „roș-albaștrii” s-au impus cu scorul de 6-0 (4-0 la pauză).

În ciuda diferenței de valoare dintre cele două echipe, Eugen Trică nu o vede favorită certă pe FCSB în meciul de duminică seara.

”Va fi un derby foarte spectaculos, tot timpul meciurile Steaua - Dinamo au fost jucate la intensitate maximă. Din punctul meu de vedere, nu există nicio favorită, șansele sunt 50-50, chiar dacă Dinamo ocupă un loc în clasament care nu e de tradiția lui Dinamo.

Ambele echipe trebuie să se adapteze la starea terenului. Nu cred că se va mai întâmpla așa, 6-0. Se întâmplă o dată la 20-30 de ani, va fi cu totul și cu totul altceva. Am dat două goluri foarte frumoase în 2001, în Supercupă, era domnul Pițurcă antrenor. Cred că am jucat vreo 9-10 derby-uri în decurs de patru ani, cât am fost la Steaua (n.r.- FCSB)”, a declarat Eugen Trică, pentru Digi Sport.

Stoican, două victorii în fața FCSB-ului

Flavius Stoican are în palmares două victorii în fața echipei patronate de Becali, însă niciuna dintre acestea nu a fost obținută cu Dinamo.

Victoriile tehnicianului au venit în perioada în care s-a aflat pe banca lui Poli Iași (iunie 2017 - mai 2019).

Șase înfrângeri, trei egaluri și două victorii are Stoican în duelurile cu FCSB, potrivit fanatik.

1. 03.2014: Steaua – Dinamo 1-1 (Keșeru 89 / D. Grigore 57 pen)
  2. 27.03.2014: Steaua – Dinamo 5-2 (Latovlevici 22, Varela 39, Chipciu 44, Fl. Tănase 45, Keșeru 76 / D. Rotariu 32, V. Lazăr 53), tur semifinale Cupa României
  3. 17.04.2014: Dinamo – Steaua 1-1 (C. Matei 87 / Fl. Tănase 22), retur semifinale Cupa României
  4. 31.10.204: Steaua – Dinamo 3-0 (Szukala 45, Papp 79, Keșeru 81)
  5. 3.03.2015: Dinamo – FCSB 1-3 (Elhamed 90+16 / N. Stanciu 76 pen, 70, Prepeliță 90+23), meci întrerupt de arbitrul Cristi Balaj 20 de minute după pauză din cauza incidentelor produse de suporterii dinamoviști, Flavius Stoican a fost demis la 3 zile după acest meci, pe 6 mai.
  6. 9.08.2017: FCSB – Poli Iași 1-1 (Gonohere 56 pen / Platini 9)
  7. 17.11.2017: Poli Iași – FCSB 1-0 (Panțîru 47), prima victoria a lui Flavius Stoican cu Steaua/FCSB a văzut-o din tribună, fiind suspendat
  8. 1.04.2018: FCSB – Poli Iași 1-0 (Budescu 71)
  9. 7.05.2018: Poli Iași – FCSB 1-0 (A. Cristea 89)
  10. 5.08.2018: FCSB – Poli Iași 4-0 (Gnohere 24, 58, Man 86, Moruțan 90)
  11. 25.11.2018: Poli Iași – FCSB 1-2 (D. Flores 53 / Man 61, F. Tănase 77 pen)