VIDEO Suedia e noua campioană europeană la handbal masculin. A răpus Spania, 27-26, la finele unui meci dramatic

Eduardo Gurbindo Dinamo EHF EURO 2022 Handbal Liga Zimbrilor Sporturi
Data publicarii: Duminica 30 Ianuarie 2022, 21:04
Data actualizarii: Duminica 30 Ianuarie 2022, 21:14

Nordicii au devenit campioni europeni pentru a cincea oară în istorie.

UPDATE 21:00 Suedia - Spania 27-26 (12-13)

Suedia a devenit din nou campioană europeană la handbal masculin după o pauză de 20 ani.

Titlul s-a decis la ultima fază a meciului când scandinavii au fructificat o aruncare de la 7 metri. Nickas Ekberg a obținut lovitura după ce a fost blocat de Joan Canellas.

Tot el a luat mingea și l-a învins cu sânge rece pe portarul Spaniei, Gonzalo Perez de Vargas.

Medalia de bronz, tot duminică, după prelungiri, a revenit campioanei mondiale Danemarca, echipă care a dispus în finala mică de campioana olimpică Franţa, scor 35-32 (13-14, 29-29).

--------------------------------------------------------

Spania - Suedia, finala EHF Euro 2022 la handbal masculin, se dispută în această seară la Budapesta, de la ora 19, în imensa sală MVM Dome, care are o capacitate de peste 20.000 de locuri.

Cele două echipe s-au întâlnit deja la această ediție, în faza grupelor, când Spania s-a impus cu 32-28.

Spania, la a patra finală consecutivă

În semifinale, ibericii au depășit Danemarca cu 29-25 și au reușit astfel, pentru a patra oară consecutiv, calificarea în ultimul act al Campionatului European. În 2018 și 2020 l-au câștigat, în 2016 au obținut doar argintul.

În naționala Spaniei evoluează și Eduardo Gurbindo Martinez (34 de ani și 1,95 metri), interul dreapta al lui Dinamo, deja campion european în 2018.

El s-a transferat la Dinamo în luna septembrie a anului trecut, când a semnat pe trei sezoane, venind în Liga Zimbrilor cu un CV fabulos.

În afara titlului continental, Gurbindo a câștigat și Liga Campionilor cu Barcelona în 2015.

Suedia, în ultimul act după o semifinală teribilă cu Franța

În cealaltă semifinală, Suedia a depășit la limită campioana olimpică Franța, scor 34-33 după prelungiri, într-o partidă în care eroul nordicilor a fost goalkeeperul Andreas Palicka.

Portarul suedez a marcat nu mai puțin de trei goluri, o premieră în istoria competiției!

”Prima parte a meciului, în care am reușit să și înscriu de trei ori, a fost incredibilă. Chiar a fost ziua mea”, a mărturisit Palicka după performanța din semifinale.