Poli Iași - Dinamo 0-0. Remiză în Copou, după ce oaspeții au ratat ocazii importante

Dinamo baraj Leo Grozavu Poli Iasi Zeljko Kopic Superliga
Data publicarii: Vineri 01 Martie 2024, 21:58
Data actualizarii: Vineri 01 Martie 2024, 22:03

Urmărim și comentăm împreună meciul din Superligă dintre Poli Iași și Dinamo pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

Poli Iași - Dinamo 0-0

Final de meci!

Minutul 84 - Ocazie pentru Dinamo! Iglesias îi centrează lui Abdallah, care scapă singur spre poartă, însă trimite direct în portar.

Minutul 79 - Ocazie pentru Dinamo! Bordușanu centrează foarte bine în careu, dar Selmani trimite peste poartă.

Minutul 74 - Ocazie pentru Dinamo! Pavicic centrează din corner, dar Abdallah trimite mingea pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

Minutul 57 - Ocazie pentru Dinamo! Milanov centrează din lovitură liberă, însă Abdallah reia cu capul pe lângă poarta adversă.

Minutul 53 - Ocazie pentru Dinamo! În urma unei acțiuni personale, Selmani ajunge în careul advers, însă șutează slab, fără probleme pentru Ailenei.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 21 - Ocazie pentru Dinamo! De Moura pasează în interiorul careului, Pavicic trimite în fața porții, însă Abdallah deviază mingea puțin pe lângă poartă.

Minutul 12 - Ocazie pentru Poli Iași! Itu ajunge în careu și șutează cu stângul, dar mingea este prinsă de Golubovic.

A început partida!

Poli Iași - Dinamo: echipele de start

Poli Iași: Ailenei - Todoroski, Samayoa, Fl. Ilie, C. Itu, Stefanovici - Harrison, Marchioni, L. Mihai - Bettaieb, Sg. Buș

Rezerve: Niga - Martac, Katanec, Bouhenna, Farcas, Jatoba, A. Roman, A. Gheorghiță, Kabran, Saghiri, Mota

Antrenor: Leo Grozavu

Dinamo: Golubovic - Edgar Ie, Velkovski, Patriche - De Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu - Milanov, Abdallah, Gregorio

Rezerve: Railean - Selmani, D. Iglesias, D. Irimia, Ilic, P. Neagu, A. Bani, R. Grigore, Homawoo, Dr. Irimia, N. Roșu, Cr. Costin

Antrenor: Zeljko Kopic

Poli Iași - Dinamo, primul meci al etapei cu numărul 29 din Superligă, se joacă de la ora 20:00 și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

”Câinii” lui Zeljko Kopic sunt pe penultimul loc, cu 25 de puncte, la două lungimi diferență de baraj (FC Voluntari, de pe 14, are 27 p), în timp ce Poli Iași ocupă cealaltă poziție de baraj (13, cu 31 de puncte).

Poli Iași, neînvinsă acasă în 2024

Ieşenii sunt neînvinşi în 2024 pe teren propriu, în dreptul lor fiind consemnate două victorii (1-0 cu U Cluj, 3-1 cu Rapid) şi o remiză (0-0 cu FC Voluntari).

Trei succese, un rezultat de egalitate şi 10 înfrângeri este palmaresul înregistrat de dinamovişti în ediţia curentă din postura de vizitatori.

În tur, Dinamo - Poli Iași s-a încheiat 0-0

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 22 de ori, de şapte ori au câştigat ieşenii, de nouă ori s-au impus bucureştenii, iar alte şase partide s-au terminat la egalitate, scrie LPF pe site-ul oficial.

Cea mai recentă dispută directă din SuperLiga României: 27 octombrie 2023, Dinamo - Poli Iaşi 0-0.

Leo Grozavu, antrenorul lui Poli, a evoluat ca jucător în tricoul lui Dinamo timp de șase sezoane (1992-1993 / 1997-1998), interval în care a strâns în campionat 105 meciuri şi a marcat 5 goluri.