FOTO ȘI VIDEO Fotbalistul român din Pitești convocat la naționala Germaniei le-a eliminat pe Barcelona și Manchester City și este în sferturile UEFA Youth League!

Emanuel Marincau fc barcelona mainz Manchester City UEFA Youth League Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Joi 29 Februarie 2024, 12:28
Data actualizarii: Joi 29 Februarie 2024, 12:31

Emanuel Marincău este fundaș central și joacă pentru echipa de tineret a lui Mainz.

După ce a eliminat-o pe FC Barcelona în play-off, FSV Mainz 05 a dat lovitura și în optimile UEFA Youth League, câștigând cu 2-1 meciul cu Manchester City și calificându-se astfel în sferturile de finală ale competiției care este echivalentul Champions League pentru echipele de tineret (Under 19).

Tim Muller (16) și Philipp Schulz (52 - din penalty) au înscris pentru nemți, iar Justin Oboavwoduo (45+1) a semnat reușita oaspeților.

Pe Bruchwegstadion a fost integralist la Mainz românul Emanuel Marincău (17 ani), fundaș central născut la Pitești dar aflat în atenția selecționerilor Germaniei, acolo unde a fost convocat ultima dată la naționala Under 18.

Emanuel Marincău, căpitan la Mainz sezonul trecut și titular incontestabil în Bundesliga de juniori

Emanuel, căpitan la Mainz Under-17 în sezonul trecut, este fiul fostului fotbalist Raul Marincău.

În actuala ediție de Bundesliga Under-19, fundașul central a jucat 17 meciuri, toate ca titular (într-o singură partidă nu a fost integralist, fiind schimbat în minutul 83), reușind un gol și o pasă decisivă.

Marincău a jucat titular și în meciul cu FC Barcelona din play-off-ul pentru optimile UEFA Youth League, 2-2 și 6-5 la loviturile de departajare pentru Mainz.