Gaz Metan - Dinamo 2-1 | ”Câinii” pierd și la Mediaș. Ronaldo Deaconu, două execuții superbe

Dinamo Gaz Metan Medias Mircea Rednic Superliga
Data publicarii: Vineri 15 Octombrie 2021, 22:19
Data actualizarii: Vineri 15 Octombrie 2021, 22:28

Gaz Metan s-a impus în fața lui Dinamo, scor 2-1, și a urcat pe locul 11 în clasament, cu 11 puncte.

Ronaldo Deaconu a adus victoria pentru echipa lui Ilie Poenaru, cu două execuții superbe, în prima repriză. Dinamo a redus din diferență pe finalul partidei, după ce Ivanovski a transformat un penalty. ”Câinii” nu au mai reușit să egaleze, iar partida s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-1.

Dinamo a rămas pe locul 15, cu șapte puncte, la două puncte distanță de U Craiova 1948, care ocupă locul 14. Ultima este Academica Clinceni, cu trei puncte.

Echipa lui Mircea Rednic are un examen dificil în următoarea etapă, cu Rapid. Gaz Metan se va deplasa pe terenul lui FCU Craiova.

Gaz Metan - Dinamo 2-1

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 84: GOOOL Dinamo! Ivanovski transformă lovitura de la 11 metri cu un șut pe jos, în stânga.

Minutul 81: Moldoveanu este faultat în careu de Yuri și arbitrul dictează lovitură de la 11 metri pentru Dinamo.

Minutul 47: Deaconu trage pe jos, dar pe direcția lui Eșanu, care reușește să rețină.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză la Mediaș!

Minutul 38: GOOOL Gaz Metan! Încă o execuție superbă de la Ronaldo Deaconu! Cu stângul, decarul Gazului trimite, din nou, în vinclul porții lui Eșanu.

Minutul 36: GOOOL Gaz Metan! Ronaldo Deaconu prinde un șut superb de la peste 30 de metri. Mingea intră direct în vinclul porții lui Eșanu.

Minutul 22: Ronaldo Deaconu trage puternic din interiorul careului. Eșanu reușește să respingă în corner.

Minutul 14: Matei trage din afara careului, dar mingea, din blocaj, iese în corner.

Minutul 5: Crețu centrează în careu pentru Itu, acesta reia cu capul, dar mingea trece pe lângă poarta lui Vâlceanu.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start

Mircea Rednic și-a început al cincilea mandat pe banca tehnică a lui Dinamo cu o remiză, 2-2 cu UTA Arad, pe teren propriu. Însă în etapa a 12-a a Ligii 1, „câinii” vor avea o deplasare grea la Mediaș, împotriva celor de la Gaz Metan. Cu Ilie Poenaru antrenor, transilvănenii au înregistat două victorii, 2-1 cu Rapid și 1-0 cu Chiajna, în Cupa României, un egal, 0-0 cu Sepsi, și o înfrângere, 1-2 cu CFR Cluj.

Cele două echipe s-au întâlnit de 33 de ori în competiția internă. De 8 ori a câștigat Gaz Metan, de 18 ori s-a impus Dinamo, iar 7 partide s-au terminat la egalitate.

După 11 etape scurse din Liga 1, ambele se află în coadă clasamentului, fiind despărțite doar de un punct. Medieșenii se află pe locul 14, cu 8 puncte, în timp ce Dinamo ocupă poziția a 15-a, cu 7 puncte.