FCSB - FC Argeș 4-0. Continuă cursa cu CFR-ul! Vicecampioana, 13 goluri în ultimele patru meciuri

FCSB FC Arges play-off Superliga
Data publicarii: Luni 02 Mai 2022, 22:25
Data actualizarii: Luni 02 Mai 2022, 22:28

FCSB a câștigat fără probleme partida cu FC Argeș, scor 4-0, în runda a șaptea din play-off-ul Ligii 1.

FCSB - FC Argeș 4-0

Obligată să învingă pentru a rămâne aproape de CFR Cluj, FCSB a început în forță, iar Florin Tănase a nimerit transversala după doar două minute. Căpitanul s-a revanșat cinci minute mai târziu, când a transformat un penalty obținut de Darius Olaru, care a fost faultat în careu de Joao Miguel.

FC Argeș a dat replica în minutul 27, la o lovitură liberă executată de Ionuț Șerban, când mingea a căzut pe transversală, însă până la pauză a mai marcat o dată FCSB. După un assist involuntar al lui Florinel Coman, Darius Olaru a intervenit și a marcat cu un șut din prima, în minutul 34.

În partea secundă, Iulian Cristea a făcut 3-0 după 65 de minute cu o lovitură de cap în urma unui corner executat de Florin Tănase, iar Darius Olaru a stabilit scorul final în minutul 83, cu un șut excelent de la aproximativ 25 de metri.

În ultimul sfert de oră, FCSB a avut o linie de atac complet diferită față de cea cu care a început, Valentin Gheorghe, Andrei Cordea și Ianis Stoica luându-le locul lui Tănase, Octavian Popescu și Coman.

După 4-0 cu FC Argeș, FCSB ocupă locul secund, cu 49 de puncte, la două lungimi în spatele liderului CFR Cluj. De partea cealaltă, piteștenii rămân pe 6, cu 27 de puncte.

• În ultimele patru etape din play-off-ul Ligii 1, FCSB a marcat 13 goluri.

Minutul 90+1: Final! FCSB - FC Argeș 4-0.

Minutul 83: GOL FCSB! Darius Olaru trimite un șut imparabil de la aproximativ 25 de metri și își trece în cont dubla.

Minutul 70: FCSB schimbă întreaga linie de atac. Ies Florin Tănase, Octavian Popescu și Florinel Coman, intră Valentin Gheorghe, Andrei Cordea și Ianis Stoica.

Minutul 65: GOL FCSB! Iulian Cristea marchează cu capul, după un corner executat de Florin Tănase.

Minutul 60: Ocazie FCSB! Răzvan Oaidă încearcă un șut de la marginea careului, dar Micle prinde.

Minutul 46: Start în repriza secundă! FCSB face o schimbare, înlocuindu-l pe Edjouma cu Oaidă.

Minutul 45+2: Pauză! FCSB - FC Argeș 2-0.

Minutul 40: Ocazie FC Argeș! Cristea trimite o pasă greșită, iar Said scapă singur cu Târnovanu, care iese excelent din poartă și agață mingea. Portarul lui FCSB acuză o accidentare după intervenție, însă continuă.

Minutul 34: GOL FCSB! După un assist involuntar al lui Florinel Coman, care a vrut să preia în careu, Darius Olaru intervine și marchează cu un șut din prima.

Minutul 27: Bară FC Argeș! Ionuț Șerban trimite direct spre poartă dintr-o lovitură liberă din poziție laterală, mingea șterge transversala și iese în afara terenului.

Minutul 25: Cartonaș galben pentru Ștefan Târnovanu! Portarul lui FCSB iese în afara careului pentru a respinge o minge, însă trimite direct în Cristea, iar apoi îl faultează pe Said.

Minutul 22: Gol anulat FCSB! Florinel Coman trimite în plasă după o pasă a lui Darius Olaru, dar reușita este anulată corect pentru ofsaid.

Minutul 8: GOL FCSB! Florin Tănase transformă penalty-ul cu emoții, bară-gol! Căpitanul gazdelor a ajuns la 19 reușite în actuala stagiune.

Minutul 6: Penalty FCSB! Joao Miguel îi dă peste picioare lui Darius Olaru în interiorul careului, iar Ionuț Coza arată punctul cu var.

Minutul 2: Bară FCSB! Florin Tănase șutează puternic în transversală, după o fază începută de Florinel Coman și continuată de Darius Olaru.

Minutul 1: Începe meciul!

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, Cristea, Miron, Radunovic - Olaru, Șut, Edjouma - Coman, Tănase, Oct. Popescu
  • Rezerve: Vlad, Dumiter, Stoica, V. Gheorghe, Oaidă, Musi, Mamut, Vinicius, Cordea
  • FC Argeș: Micle - Dobrosavlevici, Turda, Miguel, Latovlevici - Meza Colli, Raynov - Viana, Șerban, Dumitrașcu - Said
  • Rezerve: Croitoru, Ganea, Tănase, Mușat, Ișfan, Fatai, Arias, Palic, Honciu

Roș-albaștrii sunt obligați să câștige pentru a se apropia din nou de CFR Cluj în clasament, distanța dintre cele două fiind de cinci puncte în acest moment. FCSB a avut un parcurs bun în play-off, având o singură înfrângere, în duelul cu Universitatea Craiova, 0-2, iar în rest victorii pe linie. Echipa lui Toni Petrea are trei victorii consecutive înainte de duelul de pe Arena Națională, ce va fi condus de la centru de Ionuț Coza.

De cealaltă parte, FC Argeș are o singură victorie de la intrarea în play-off, 1-0 în duelul cu FC Voluntari, în timp ce celelalte partide le-a pierdut. Argeșenii vin după înfrângerea usturătoare cu Universitatea Craiova, 0-4, însă o pot depăși pe Farul în cazul în care reușeșc să îi învingă pe roș-albaștri. Echipa lui Prepeliță se află pe ultimul loc în clasament, cu 27 de puncte.

În turul play-off-ului, FCSB a reușit să se impună cu o victorie la limită, 3-2, după golul marcat de Andrei Dumiter în prelungirile partidei. În sezonul regulat, FCSB a câștigat meciul tur, 2-1, în timp ce returul a fost adjudecat de jucătorii lui Prepeliță, 1-0.

FCSB - FC Argeș, LIVE TEXT de la 20:30 | Echipele probabile

FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, Cristea, Miron, Radunovic - Olaru, Edjouma, Tănase - Cordea, Coman, Oct. Popescu

FC Argeș: F. Croitoru - Tofan, Turda, Dobrosavlevici, Latovlevici - Meza Colli, I. Șerban II - G. Ganea, C. Tănase, Ișfan - Said