FCSB, văzută deja campioană: "Are jucători care pot inventa orice! CFR nu cred că are șanse"

CFR Cluj FCSB Helmut Duckadam Liga 1 Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 02 Mai 2022, 00:33
Data actualizarii: Luni 02 Mai 2022, 00:33

CFR Cluj a învins Farul, scor 1-0, iar echipa lui Dan Petrescu are din nou un avans de cinci puncte față de FCSB.

În ciuda victoriei, CFR Cluj a dezamăgit în prima repriză, când a etalat un joc modest și a fost aproape să încaseze cel puțin un gol.

Duckadam mizează pe FCSB în lupta la titlu

Deși CFR Cluj are cinci puncte avans, cel puțin până la meciul lui FCSB cu FC Argeș, programat luni, de la 20:30, Helmut Duckadam nu crede că echipa lui Dan Petrescu poate câștiga titlul cu un astfel de joc.

Fostul mare portar al Stelei se așteaptă ca FCSB să câștige duelul direct cu CFR Cluj din ultima etapă și să devină campioană. Chiar dacă ambele formații au și alte dueluri tari înaintea posibilei finale, Duckadam consideră că diferența se poate face doar în meciul direct.

"Am fost surprins de jocul CFR-ului, un joc foarte slab, iar dacă nu aveau un portar în formă maximă, azi puteau să piardă și să se decidă și campionatul. Farul, peste așteptări, mai ales după cele două jocuri catastrofale acasa, dar parcă nu au avut forța necesară. Au avut cele două ocazii în prima repriză, dar apoi nu au mai contat.

Eu cred că se pot încurca doar între ele. Parcă nu mai au acea plăcere de a juca (n.r - cei de la CFR Cluj). Joacă pentru că trebuie să joace.

Cu FCSB nu cred că are mari șanse. La ora actuală, forma lor sportivă e foarte bună și au jucători care pot inventa orice în timpul partidelor. Dacă CFR joacă tot așa static și să vadă pe contraatac dacă iese ceva, nu cred că au șanse. Cu Craiova sunt puțin derutat, au făcut meciuri foarte bune, în afară de ultimul. Au câștigat tot cam cum a câștigat și CFR astăzi", a spus Helmut Duckadam, la Digisport.

CFR Cluj are cinci puncte avans față de FCSB în fruntea Ligii 1, iar campioana așteaptă acum meciul bucureștenilor cu FC Argeș, programat luni, de la ora 20:30.