CFR Cluj - Rapid 3-2. Dan Petrescu a revenit cu o victorie pe banca ardelenilor! Giuleștenii, fără victorie în play-off

CFR Cluj Dan Petrescu play-off Rapid Superliga
Data publicarii: Duminica 05 Mai 2024, 23:29
Data actualizarii: Duminica 05 Mai 2024, 23:40

CFR Cluj - Rapid s-a încheiat cu victoria ardelenilor, scor 3-2, în etapa a opta din play-off-ul Superligii României.

Cu Dan Petrescu pe banca tehnică, CFR Cluj nu a avut un start prea bun de meci, iar cei care au deschis scorul au fost rapidiștii. În minutul 17, Krasniqi l-a învins pe Sava cu un șut din afara careului.

Totuși, după doar trei minute, formația lui Dan Petrescu a trecut la atac, iar Bîrligea a restabilit egalitatea cu o lovitură perfectă de cap. În minutul 30, ardelenii au trecut în avantaj grație unui gol semnat de Otele.

După pauză, Otele a făcut ”dubla” și a dus scorul la 3-1, însă Burmaz a reușit să reducă din diferență din lovitură liberă.

Giuleștenii au avut șansa să restabilească egalitatea în minutul 72, însă Rrahmani a ratat de la 11 metri.

CFR Cluj - Rapid 3-2

Min. 90+8: Final de meci!

Min. 81: Ocazie Rapid! Cîrjan șutează din careu, dar mingea este respinsă de Ungureanu.

Min. 72: PENALTY RATAT DE RAPID! Rrahmani șutează de la 11 metri, dar Sava respinge.

Min. 71: Penalty pentru Rapid! Boben respinge cu brațul o centrare ajunsă în careu.

Min. 60: GOL RAPID! Burmaz înscrie superb din lovitură liberă.

Min. 56: GOL CFR! Otele șutează plasat din interiorul careului și îl învinge pe Ungureanu.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+1: Finalul primei reprize!

Min. 40: Ocazie Rapid! Rrahmani se înalță la o centrare venită din corner și trimite cu capul, balonul sare la Kait, dar acesta ratează execuția.

Min. 30: GOL CFR! Deac îi pasează lui Tachtsidis, acesta prelungește în careu pentru șutul lui Otele, care îl învinge pe Ungureanu.

Min. 20: GOL CFR! Otele centrează de pe partea stângă, iar Bîrligea reia perfect cu capul în poarta lui Ungureanu.

Min. 17: GOL RAPID! Krasniqi șutează cu dreptul din afara careului și îl învinge pe Sava.

Min. 1: Începe meciul!

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Boben, Kresic, Camora - Muhar, Keita, Tachtsidis - Deac, Bîrligea, Otele

Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Manea, Abeid, Ilie, Ajeti, Aussi, Filip, Fica, Avonou, Serebe, Michael

Rapid: Ungureanu - Braun, Săpunaru, Iacob, Onea - Emmers, Kait, Papeau - Krasniqi, Rrahmani, Petrila

Rezerve: Drăghia, Grogore, Borza, Bădescu, Cepoi, Oaidă, El Sawy, Funsho, Cîrjan, Hasani, Burmaz, Gheorghe

Victoriile cu Universitatea Craiova şi Sepsi OSK au readus-o pe CFR în lupta pentru locul secund, o luptă care se anunţă extrem de interesantă.

De partea cealaltă, giuleştenii trec printr-o perioadă complicată, având doar un succes în precedentele nouă etape.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 45 de ori, de 15 ori s-au impus clujenii, de 21 de ori au câştigat bucureştenii, iar alte nouă partide s-au terminat la egalitate, notează LPF pe site-ul oficial.

CFR București - CFR Cluj a fost 12-2 (!) în 1949

Rapidul i-a administrat adversarei de astăzi cea mai severă înfrângere în campionat.

Se întâmpla în martie 1949, CFR Bucureşti - CFR Cluj 12-2, titlul cronicii din „Sportul popular" fiind unul sugestiv: „ N'AU MAI AJUNS CIFRELE LA TABELĂ...".

Totodată, acest rezultat a însemnat şi cea mai clară victorie din istoria bucureştenilor pe prima scenă.

Patru din cele 12 reuşite au purtat semnătura lui Bazil Marian, iar alte trei au fost izbutite de Zavoda I.

La finele stagiunii 1948-1949, Rapid termina pe locul al doilea, în timp ce CFR lua drumul ligii secunde, de unde avea să revină în 1969.

Dan Petrescu revine pe banca lui CFR Cluj

Cea mai recentă confruntare directă din SuperLigă: 6 aprilie 2024, Rapid - CFR Cluj 1-4, goluri înscrise de Albion Rrahmani, respectiv Daniel Bîrligea - triplă şi Cristian Manea.

Partida va consemna şi revenirea lui Dan Petrescu pe banca tehnică a grupării ardelene, nimeni altul decât antrenorul care a contribuit la câştigarea ultimelor cinci titluri din vitrina CFR-ului.

De reamintit că ”Bursucul” a debutat ca principal în Superligă chiar la Rapid, în urmă cu 20 de ani, pe 12 martie 2004, în victoria bifată de giuleşteni cu FC Oradea, scor 2-1.