Furios, Becali a tunat: "L-am întrebat pe Hagi ce le face? Petrescu ce le face?" Patronul de la FCSB a oferit și răspunsurile

Gigi Becali CFR Cluj Dan Petrescu FCSB Fotbal intern Gigi Becali
Data publicarii: Vineri 14 Octombrie 2022, 16:22
Data actualizarii: Vineri 14 Octombrie 2022, 16:56

FCSB a încasat 10 goluri în dubla cu Silkeborg. Becali și-a arătat mâhnirea și față de metodele de antrenament pe care mizează Dică.

Furios după eșecul lui FCSB cu Silkeborg, scor 0-5, joi seara, pe Arena Națională, Gigi Becali a direcționat discursul său aprig către banca tehnică.

Imediat după confruntarea de joi seara Nicolae Dică a spus că nu va renunța la postul său și a vorbit despre următoarele etape. Becali a preferat să nu vorbească după meci, însă vineri după-amiază a reacționat dur.

A evidențiat nume importante de antrenori și a dat exemple pentru a da un mesaj și spre... Nicolae Dică. Becali susține că jucătorii lui Dică fac prea puține ore de antrenament.

Gigi Becali, despre antrenorii în vogă

„De ce până acum s-a putut? Eu cred că lumea a avansat în pregătire, în alimentație, în medicamentație și noi rămânem în urmă. Condiții înseamnă altceva, dar altceva înseamnă antrenor. Nu spun că dau vina pe Dică, eu spun despre metodele din România, fotbalul și antrenorii avansează în metode.

Acolo este un antrenor care are, nu că face el, dacă făcea el, juca până acum, a avut atâtea șanse. Nu mă refer, e un specialist care știe să scoată rezultate, omul asta știe să facă, e specialist de rezultate, dar nu putem spune că CFR Cluj, vai, ce ne dă pe spate în Europa. A luat doar bătaie peste tot și ea. Nu mai sunt multe de spus, nu știu, că nu am văzut meciul, nu știu cum a câștigat.

L-am întrebat pe Hagi, acum 5-6 ani, ce le face? A zis că face antrenament cu mingea până vomită, să joace fotbal, fotbal, fotbal încontinuu. Asta și vreau, posesia. Dică, ce îmi spun oamenii, e foarte tacticizat, nu poți face, mă, tactică, să poți să faci tactică trebuie jucători de 70-80 de milioane, așa, ăștia de un milion-două. O oră jumătate antrenament?! Patru ore! Muncesc oamenii la fabrică. Ne plimbăm puțin pe la antrenament, facem recuperare, duș, puțină gheață și după acasă.

Păi, dar Petrescu ce le face, vomită! A zis: „nu am văzut niciodată un jucător prea antrenat”. Asta e deviza lui, auzi parolă, păi, antrenează-l mă, nu ai rezultate, dacă îl ții trei ore, mintea e la fotbal. Așa în ții o oră jumate, după pleacă și mintea lui e la telefon și la gagici", a spus Becali, la televiziunea Digi Sport.

• Silkeborg s-a impus şi la Bucureşti prin golurile marcate de Kusk (minutul 12), Klynge (minutul 16), Tengstedt (minutul 63) şi Jorgensen (minutele 68 şi 70). Elevii lui Nicolae Dică au un singur punct în Grupa B din Conference League.
  • Clasamentul este condus de West Ham, cu punctaj maxim, urmată de Silkeborg (6p) și Anderlecht (4p). În următorul meci, FCSB se va întâlni cu UTA Arad pe Arena Națională, duminică, 16 octombrie, de la ora 20:30. Partida va fi LIVE TEXT pe www.sport.ro.

După această partidă, FCSB a rămas pe ultimul loc în grupe, cu un singur punct, cel mai slab atac (un gol marcat), dar și cea mai slabă apărare (opt goluri primite).