Apariție rară! Mihai Pintilii, secundul lui Toni Petrea, detalii neștiute despre FCSB - CFR 3-3

mihai pintilii FCSB FCSB - CFR Gigi Becali Toni Petrea Fotbal intern
Data publicarii: Luni 24 Ianuarie 2022, 13:10
Data actualizarii: Luni 24 Ianuarie 2022, 13:31

FCSB - CFR Cluj 3-3 a devenit un model pentru cum ar trebui să arate partidele din Liga 1.

Cu faze de poartă și răsturnări de scor, meciul a avut ritm și goluri spectaculoase. FCSB a luptat până la capăt, dar campioana en-titre și-a păstrat diferența de 10 puncte față de trupa lui Gigi Becali.

Apariție rară în peisajul media, secundul Mihai Pintilii a vorbit și despre ce-și dorește pentru Florin Tănase, dar și despre cărțile pe care au mizat vicecampionii.

Pintilii: "Mi-aș fi dorit ca Tănase să plece"

"Prima repriză a fost a lor, dar noi ştiam cine e CFR, cum joacă, cred că golurile au fost marcate pe greşelile noastre. Suntem mulţumiţi, nu am câştigat şi nu am pierdut. Aveam mare nevoie de victorie ca să ne apropiem de ei, erau importante cele trei puncte, pentru că jucam acasă.

Din postura mea pot spune că mă bucur că-l avem pe Tănase. Pentru el, mi-aş fi dorit să plece, să prindă un transfer. E căpitanul echipei, ne ajută în continuare", a declarat Pintilii, potrivit Look Sport.

Pintilii, despre ce s-a întâmplat la pauză

Pintilii, unul dintre cei mai valoroși mijlocași centrali din ultimul deceniu al fotbalului românesc, și-a prezentat versiunea și despre șansele la titlu.

"E greu, mai sunt şapte etape. Se mai pot câştiga şi pierde puncte, depinde. În play-off vom vedea diferenţa de puncte şi vom spune dacă au luat o opţiune pentru câştigarea titlului şi dacă vom spune pas pentru la anul.

După perioada de pregătire vrei să ai o echipă omogenă, probabil de chestia asta s-a ţinut cont. La noi nu s-au făcut transferuri, se ştia în mare cu cine vom merge la luptă. La pauză nu mai aveam nimic de pierdut, aveau 2-1, trebuia să atacăm şi să surprindem cu ceva. Cred că i-am surprins, am controlat repriza a doua.

Alte soluţii nu am avut în benzi, astea au fost singurele soluţii la care ne-am gândit. După pauză s-au schimbat lucrurile. Un meci plăcut pentru cei din faţa televizorului, pentru noi, cei de pe bancă, nu e bine. Am trăit nişte clipe care nu fac bine", a mai declarat Pintilii, într-o intervenție la televiziunea mai sus citată.

• Au marcat în FCSB - CFR 3-3: Octavian Popescu ’24, V. Gheorghe ’71, Cristea ‘90+4 / Debeljuh ’36, ’40, Chipciu ‘77
  • CFR Cluj este lider în clasamentul Ligii 1, cu 58 de puncte, în timp ce FCSB este pe doi, cu 48 de puncte.
  • Poziţia a treia este ocupată de FC Voluntari, care are 38 de puncte.