FCSB CFR Cluj Liga 1 Superliga
Data publicarii: Duminica 23 Ianuarie 2022, 21:55
Data actualizarii: Duminica 23 Ianuarie 2022, 22:17

FCSB și CFR Cluj au remizat pe Arena Națională, scor 3-3.

Octavian Popescu a deschis scorul pe Arena Națională cu un șut superb, din afara careului. Bucuria gazdelor nu a durat mult. Debeljuh a reușit ”dubla” în finalul primei părți și a întors rezultatul în favoarea ardelenilor.

După pauză, Vali Gheorghe a reaprins speranțele ”roș-albaștrilor” cu reușita sa de 2-2. Chipciu a fost cel care a dus scorul la 3-2 după doar șase minute, cu un șut violent de la 11 metri.

Iulian Cristea a fost cel care a închis tabela în minutul 90+3, după ce a reluat cu capul o minge centrată de pe partea stângă, la colțul scurt. CFR rămâne lider după această partidă, cu aceeași diferență de puncte (zece).

FCSB - CFR Cluj 3-3

Minutul 90+4: Final de meci!

Minutul 90+3: GOOOL FCSB! Iulian Cristea reia cu capul o minge centrată de pe partea stângă, trimite la colțul scurt și îl învinge pe Hindrich.

Minutul 77: GOOOL CFR Cluj! Alex Chipciu înscrie în poarta fostei sale echipe cu un șut violent din interiorul careului. Vlad a fost lăsat fără replică.

Minutul 71: GOOOL FCSB! Florinel Coman centrează în careu, mingea ajunge la Valentin Gheorghe, iar acesta reia spre colțul scurt. Hindrich a atins mingea, dar a respins-o în plasă.

Minutul 59: Șansă de ”triplă” pentru CFR! Deac centrează în careu, Debeljuh reia cu capul, dar trimite pe direcția lui Vlad, care reușește să rețină.

Minutul 49: Ocazie imensă pentru FCSB! Dumiter primește o pasă superbă în careu din partea lui Octavian Popescu, dar Hindrich îl blochează perfect. Mingea este degajată de Burcă.

Minutul 46: S-a reluat jocul! FCSB a făcut trei schimbări pentru partea secundă. Keșeru a fost înlocuit de Dumiter, Haruț de Vinicius, și Ovidiu Popescu de Valentin Gheorghe.

Minutul 45+1: Pauză!

Minutul 40: GOOOL CFR Cluj! Debeljuh reușește ”dubla” pe Arena Națională! Deac e lăsat liber în careu de Miron, mingea e respinsă cu noroc de Vlad către atacantul CFR-ului, iar acesta împinge mingea în poarta goală, cu exteriorul.

Minutul 36: GOOOL CFR Cluj! Deac centrează în careu, mingea îl lovește în spate pe Debeljuh și mingea intră în poarta lui Vlad.

Minutul 24: GOOOL FCSB! Octavian Popescu deschide scorul pe Arena Națională. Acesta punctează cu un șut imparabil, de la peste 20 de metri.

Minutul 6: Prima ocazie a FCSB-ului e semnată de Olaru! Mijlocașul vicecampioanei trage din prima, din interiorul careului, dar trimite pe lângă poarta lui Hindrich.

Minutul 4: Ocazie mare pentru CFR Cluj! Debeljuh se înalță dintre doi adversari, reia cu capul, dar Vlad reușește să respingă de lângă bară.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

• FCSB: Vlad - Ov. Popescu, Cristea, Miron, Haruț - Olaru, Șut, Tănase - Cordea, Keșeru, Oct. Popescu
  • Rezerve: Tarnovanu, Coman, Dumiter, M. Tănasă, Burlacu, Gheorghe, Perianu, Oaidă, Vinicius
  • CFR Cluj: Hindrich - Manea, Graovac, Burcă, Camora - Păun, Boateng, Bordeianu - Deac, Debeljuh, Costache
  • Rezerve: Bălgrădean, Susic, Cestor, Itu, Chipciu, Neguț, Sacko, Petrila, Dugandzic

Gazdele sunt obligate să câștige pentru a mai putea spera, în vreun fel, la titlu, astfel încât să reducă din diferența de 10 puncte. FCSB vrea revanșa pentru meciul tur, încheiat după un show de forță al ardelenilor, 4-1.

Toni Petrea are însă cifrele de partea sa, în sezonul trecut a reușit să câștige pe Arena Națională, împotriva lui CFR Cluj, 3-0. Tehnicianul speră să poată repeta performanța, însă a ținut să puncteze, la conferința de presă, că nu vede meciul ca fiind decisiv.

„Știm forța CFR-ului, stilul lor de joc, sper să găsim soluțiile pentru a desface apărarea lor foarte bună pe care o au și să fim inspirați în deciziile pe care le vom lua în preajma porții adverse.

Mai sunt multe meciuri de disputat, multe puncte puse în joc. Chiar dacă vom reuși să câștigăm mâine seară, ne-am apropia puțin, dar mai avem de tras. Trebuie să venim din urmă, să luăm fiecare joc în parte și să ne gândim de fiecare dată la victorie. E un meci important, dar nu cred că va fi decisiv acest meci”, a spus Toni Petrea, la conferința de presă.

De cealaltă parte, Dan Petrescu a dezvăluit că Billel Omrani va lipsi din echipa de start, motivând că nu s-a pregătit alături de echipă în perioada de iarnă, fiind infectat cu Covid-19.

„Billel Omrani şi Florin Ştefan au pierdut pregătirea, amândoi au avut Covid. Deci ei sunt singurii jucători în urmă cu pregătirea, dar sperăm să fie 100% până la meciul cu FC Botoşani”, a spus Petrescu.

Partida va fi condusă de la centru de Sebastian Colțescu, ajutat de asistenții Mircea Grigoriu şi Daniel Mitruţi, în timp ce arbitrul de rezervă va fi Sorin Costreie.

FCSB - CFR Cluj, LIVE TEXT de la 20:00 | Echipele probabile

FCSB: Andrei Vlad - Ovidiu Popescu, Vinicius, Andrei Miron, Denis Haruț - Adrian Șut - Darius Olaru, Florin Tănase (cpt) - Octavian Popescu, Ianis Stoica, Florinel Coman

CFR Cluj: Hindrich - Susic, Burcă, Graovac, Camora - Sigurjonsson, Bordeianu, Deac - Neguț, Debeljuh, Costache