VIDEO Fotbaliștii din România fac legea la Cupa Africii! Capul Verde și Guineea Ecuatorială sunt marile surprize ale competiției

Willy Semedo Basilio Ndong Cupa Africii pe Natiuni Emilio Nsue Esteban Orozco Fotbal extern
Data publicarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 08:31
Data actualizarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 08:34

S-au lămurit lucrurile în grupele A și B de la Cupa Africii pe Națiuni.

Echipele naţionale din Guineea Ecuatorială şi Nigeria s-au calificat luni în optimile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, după victoriile obţinute în meciurile din cadrul grupei A, cu echipele din Coasta de Fildeş (4-0), respectiv Guineea-Bissau (1-0).

Esteban Orozco (FC Argeș) și Basilio Ndong (CS Universitatea Craiova) au câștigat Grupa A cu Guineea Ecuatorială, peste Nigeria și Coasta de Fildeș

Nigeria s-a impus la limită în meciul de la Abidjan cu Guineea Bissau. Unicul gol al întâlnirii a fost înscris în propria poartă de Opa Sangante, în minutul 36, această reuşită aducând victoria Nigeriei, echipă antrenată de fostul tehnician al Rapidului, Jose Peseiro.

În al doilea meci al grupei, Guineea Ecuatorială a învins Coasta de Fildeş cu 4-0, după un meci în care selecţionerul Juan Micha a utilizat ca titulari doi jucători care evoluează în România: fundaşii Esteban Obiang Orozco (FC Argeş) şi Basilio Ndong (CS Universitatea Craiova).

Golurile învingătorilor au fost marcate de Emilio Nsue (min. 42 şi 75), Pablo Ganet (min. 73) şi Jannick Buyla (min. 88).

În clasamentul grupei A pe primul loc s-a situat Guineea Ecuatorială (7 puncte), urmată de Nigeria (7 puncte) – ambele echipe calificându-se astfel în faza eliminatorie a competiţiei.

Coasta de Fildeş a terminat pe locul 3, cu trei puncte, iar Guineea Bissau a fost a patra, fără punct obţinut.

Willy Semedo (ex-Poli Iași) a câștigat Grupa B cu Capul Verde, peste Egipt și Ghana

Grupa B a Cupei Africii pe Naţiuni şi-a desemnat și ea, luni seara, echipele calificate în optimi. Acestea sunt Capul Verde şi Egipt.

Egipt a jucat meciul decisiv chiar împotriva echipei din Capul Verde, formaţie deja calificată în optimile Cupei Africii pe Naţiuni.

Iar adversarii au deschis scorul în meciul de la Abidjan, prin Gilson Tavares, în minutul 45+1 al primei reprize. Managerul egiptenilor, Rui Vitoria, a schimbat la pauză şi l-a introdus în teren pe Mahmoud Trezeguet, iar jucătorul lui Trabzonspor a egalat în minutul 50.

Al doilea gol al  „Faraonilor” a fost înscris de Mostafa Mohamed, în minutul 90+3, însă jucătorii din Capul Verde au egalat în al nouălea minut de prelungire, prin Bryan Silva Teixeira.

S-a încheiat 2-2 şi cele două formaţii merg împreună în optimile de finală ale CAN.

Willy Semedo, ex-Poli Iași, a fost integralist la Capul Verde.

În al doilea meci al grupei, Ghana – Mozambic, s-a înregistrat acelaşi scor, 2-2. Ghanezii conduceau cu 2-0 în minutul 70, prin dubla reuşită de Jordan Ayew în minutele 15 şi 70, însă au fost egalaţi în minutele de prelungire.

Mozambicanii au înscris prin Geny Catamo în minutul 90+1 şi prin Reinildo Mandava în minutul 90+4, iar echipa lui Chris Hughton, Ghana, nu a mai avut puterea să revină şi să înscrie golul victoriei, scrie news.ro.

În clasamentul grupei B, Republica Capului Verde a ocupat primul loc (7 puncte), Egipt a fost a doua (cu trei puncte), Ghana s-a clasat pe 3 (cu două puncte), iar Mozambic – tot cu două puncte, a fost a patra.

Până luni seara, în optimile Cupei Africii pe Naţiuni sunt calificate Nigeria, Capul Verde, Egipt şi Guineea Ecuatorială.