VIDEO Un fotbalist din România joacă la surpriza Cupei Africii pe Națiuni, deja calificată dintr-o grupă cu Egipt și Ghana!

Willy Semedo Bubista Capul Verde Cupa Africii pe Natiuni Poli Iasi Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 09:02
Data actualizarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 09:09

Capul Verde este deja în optimile CAN 2023 după două victorii, 2-1 cu Ghana și 3-0 cu Mozambic.

Echipele naţionale din Capul Verde şi Senegal s-au calificat vineri în optimile Cupei Africii pe Naţiuni, după victoriile obţinute în meciurile cu Mozambic (3-0), respectiv Camerun (3-1).

În grupa B a Cupei Africii pe Naţiuni, Capul Verde a reuşit să provoace surpriza, obținând calificarea în faza secundă a competiţiei după primele două jocuri.

Vineri, echipa antrenată de Bubista a dispus cu 3-0 de Mozambic, prin golurile marcate de Bebe (32), Ryan Mendes (51) şi Kevin Pina (69).

Willy Semedo, ex-Poli Iași, joacă la surpriza Capul Verde

Cu şase puncte din primele două etape, Capul Verde merge în optimi. Pe locul secund în grupa B este Egipt, cu două puncte, urmată de Ghana şi Mozambic, ambele cu câte un punct.

În ambele victorii ale Capului Verde a jucat și fostul fotbalist al lui Poli Iași, Willy Semedo, acum la Omonia Nicosia.

Extrema de 29 de ani a evoluat 10 partide în Liga 1 în returul sezonului 2018-2019, fără vreun gol sau vreun assist.

Senegal s-a calificat și ea în optimi, alături de Capul Verde

Şi Senegal a ajuns la şase puncte obţinute din două victorii în cadrul grupei C.

Vineri, elevii lui Aliou Cisse au învins Camerunul cu 3-1. Ismaila Sarr (16), Habib Diallo (71) şi Sadio Mane (90+5) au înscris pentru senegalezi, golul camerunezilor fiind reuşit de Jean-Charles Castelletto, în minutul 83.

Tot în grupa C, Guinea a învins Gambia cu 1-0, prin golul lui Aguibou Camara, din minutul 69, şi, cu patru puncte, are şanse mari să se califice în optimile CAN.