VIDEO Fără Siyabonga Ngezana, Africa de Sud a distrus Namibia la Cupa Africii! Calificarea în optimi se decide în ultima rundă

nationala Africii de Sud Cupa Africii pe Natiuni naționala Marocului Siyabonga Ngezana Themba Zwane Fotbal extern
Data publicarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 14:38
Data actualizarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 14:39

Ediția din 2023 a Cupei Africii pe Națiuni se desfășoară în perioada 13 ianuarie - 11 februarie 2024.

În urma rezultatelor obţinute duminică, în grupele E şi F din cadrul Cupei Africii pe Naţiuni, ecuaţia calificării rămâne deschisă.

Grupa E: Mali e lider, urmată de Africa de Sud și Namibia

Africa de Sud, la care Siyabonga Ngezana de la FCSB nu a prins lotul final, a dispus de Namibia cu 4-0 în cadrul grupei E.

Percy Tau a deschis scorul din penalty (minutul 14), apoi Themba Zwane a marcat o dublă (minutele 25 şi 40), pentru ca Thapelo Maseko să închidă tabela în minutul 75.

În grupa E conduce Mali, cu 4 puncte, urmată de două formaţii cu câte trei puncte, Africa de Sud şi Namibia, iar Tunisia e pe locul 4, cu un punct.

Grupa F: Maroc și restul

Maroc este neînvinsă după două meciuri în grupa F, cu patru puncte după ce a încheiat la egalitate duminică, scor 1-1, cu Republica Democrată Congo.

Hakimi a deschis scorul în minutul 6 pentru Maroc, iar Silas Katompa Mvumpa a egalat în minutul 76 pentru RD Congo.

Tot în grupa F, Zambia şi Tanzania au făcut 1-1. Msuva a deschis scorul în minutul 11 pentru tanzanieni, Daka egalând pentru Zambia, în minutul 88.

În clasamentul grupei conduce Maroc, cu 4 puncte, urmată de RD Congo şi Zambia, cu câte două puncte, şi de Tanzania, cu un punct.