VIDEO | „Ia, mă, Rolexul din casă! E prost să-l lase?” Șumudică, extrem de nervos după meciul de la Belgrad

Data publicarii: Miercuri 18 August 2021, 10:11
Data actualizarii: Miercuri 18 August 2021, 11:44

Steaua Roșie - CFR Cluj 4-0, în manșa întâi a playoff-ului Europa League.

Marius Șumudică și-a manifestat nemulțumirea după eșecul cu Steaua Roșie, 0-4, în prima manșă a play-off-ului Europa League, meci jucat marți seara la Belgrad, în direct pe Pro TV și pe www.sport.ro.

Șumudică n-a mai putut să-și mascheze nervii după evoluția jalnică a elevilor săi, pe Maracana din Belgrad. Antrenorul campioanei României a avut un discurs apăsat, îndreptat către elevii săi, despre care a spus că le-au făcut cadouri sârbilor, ca în Ajunului Crăciunului.

A vorbit peste 20 de minute și a trimis declarații acide către întreaga echipă. Returul are loc joi, la Cluj-Napoca.

Șumudică: "Am crezut că a venit Crăciunul în a doua repriză!"

„Trebuie să recunoaștem că e un rezultat rușinos din cauza unor greșeli individuale incrediile. În fotbal, ca în orice altă meserie, ai de învățat. Sper ca jucătorii să trăiască aceeași umilință și stare sufletească pe care o trăiec eu.

Am întâlnit o echipă mai odihnită, au câștigat toate duelurile unu conta unu. În prima repriză au ajuns de două ori în careu, am primit două goluri.

În a doua repriză le-am făcut cadou două goluri, apoi din corner cu marcaj scris, cu toate că aveam marcaj scris pe tabelă. Dacă astea trebuiesc antrenate. Când trebuia să echilibrăm partida, venea un K.O.

Este cea mai neagră seară din cariera mea de antrenor și din istoria acestui club. Unii cred că sunt senator de drept, dar nu pot să îmi apăr clubul și să mă cert cu toată presa din România, când tu îi deschizi unuia ușa în casă și îi zici: „Ia, mă, Rolexul din casă!”. E prost să îl lase?

În a doua repriză am crezut că a venit Crăciunul”, a declarat Marius Șumudică în conferința de presă de la finalul partidei din Belgrad.

Campioana României a greşit mult în apărare şi a încasat patru goluri, marcate de Milan Pavkov (5), Aleksandar Katai (38), El Fardou Ben Nabouhane (68), Mirko Ivanic (77), pe un stadion în care suporterii sârbi au creat o atmosferă incendiară.

Aceasta este a doua cea mai drastică înfrângere suferită de CFR în cupele europene, după 0-5 cu AS Roma, în sezonul trecut, în grupele Europa League.