Ce a mai avut de zis Dragoș Bon după Tunari - Universitatea Craiova 1-1

Dragos bon Cupa Romaniei Tunari - Univ. Craiova Cupa Romaniei
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 19:18
Data actualizarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 19:35
Universitatea Craiova a terminat la egalitate cu formaţia de ligă secundă CS Tunari, 1-1 (0-0), miercuri, în deplasare, în Grupa D a Cupei României la fotbal, după ce a egalat cu şansă în minutul 90.

Dragoș Bon a fost numit de Mihai Rotaru să se ocupe de Universitatea Craiova după plecarea lui Laurențiu Reghecampf în Arabia Saudită. Bon, un apropiat al patronului formației de pe Ion Oblemenco, era secundul lui Reghe.

Universitatea a făcut un joc lamentabil, dar a reuşit egalarea prin Jovan Markovic (90), care a deviat norocos mingea trimisă de slovenul Jasmin Kurtic din lovitură liberă. Pe un teren impracticabil, penultima clasată în liga secundă a deschis scorul imediat după pauză (46), prin Paul Mitrică, după o gafă de proporţii a lui Juraj Badelj.

Dragoș Bon, declarații după Tunari - Universitatea Craiova 1-1

Dragoș Bon și-a exprimat amărăciunea după un meci în care oltenii au avut o evoluție submediocră. Mihai Rotaru nu a făcut vreo declarație la finalul partidei.

”Este un rezultat care nu ne face cinste. Nu trebuie să ajungem în astfel de situații. Îmi pare rău că trebuie să o spun, dar fotbalul este făcut pentru spectacol și dacă vom juca pe astfel de stadioane... Nu vreau să caut scuze, felicit echipa din Tunari, dar dacă spectatorilor le plac astfel de meciuri....

Eu cred că suntem departe. În 2023... Ne mirăm de ce nu avem progres în fotbalul românesc. E jalnic, deci nu pot să cred așa ceva. Despre noi, e clar că nu avem concentrare, continuăm să facem cadouri, să fim relaxați la finalizare. Dacă nu ne vom trezi repede, e foarte grav”, a declarat Dragoș Bon, potrivit Digisport.

În alt meci din Grupa D, UTA a învins-o pe Gloria Buzău cu 2-1 deplasare, după ce echipa de ligă secundă conducea la pauză. Valentin Dumitrache (32) a deschis scorul pentru gazde, dar arădenii au reuşit să întoarcă scorul în partea a doua, graţie golurilor semnate de Marcelo Freitas (57) şi Aleksandar Vucenovic (75), la primele lor goluri pentru ''Bătrâna Doamnă''.

Marţi, FC Voluntari a învins-o pe Farul Constanţa cu 2-0 în primul meci al grupei.