Vești proaste pentru PSG: "S-a operat și va lipsi patru luni"

PSG Ligue 1 nuno mendes Superliga
Data publicarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 19:17
Data actualizarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 19:16

Paris Saint-Germain se află pe locul trei în campionat.

După șase etape disputate în primul eșalon al Franței, PSG completează podiumul cu 11 puncte. În consecință, clubul parizian a înregistrat trei victorii, două rezultate de egalitate și o singură înfrângere până acum.

Jurnalistul sportiv Fabrizio Romano, expert în transferuri, a scris pe rețelele social media că Nuno Mendes, fundașul stânga al parizienilor, s-a accidentat și va lipsi patru luni.

„Departamentul medical de la PSG a decis ca Nuno Mendes să fie operat în Finland, după noi teste medicale și o nouă perspectivă asupra situației”, a informat Fabrizio Romano într-o postare pe Twitter.

Din cauza accidentărilor, Nuno Mendes nu a evoluat niciun minut în noul campionat. Ultima apariție bifată de porughez a fost în mai 2023, în PSG - Lorient, meci încheiat 1-3, din a 33-a etapă din Ligue 1.

Nuno Mendes nu e singurul fotbalist accidentat de la PSG. Luis Enrique nu se poate baza nici pe Sergio Rico, al doilea portar. Spaniolul e cotat la trei milioane de euro, conform site-urilor de specialitate.

Cifrele lui Nuno Mendes

Produs de Despertar (2011) și Sporting (2012-2020), Nuno Mendes a evoluat de-a lungul carierei sale la nivel de seniori doar pentru Sporting și pentru PSG. Parizienii l-au achiziționat în 2022 definitiv pentru 38 milioane de euro.

Pentru formația dirijată de Luis Enrique, fundașul stânga lusitan a bifat 69 de apariții, a reușit să marcheze două goluri și să paseze decisiv în nouă situații diferite, în aproximativ 4.600 de minute petrecute în echipamentul clubului.