Romania are campioana mondiala la alergare montana!

atletism alergare montana campionate mondiale cristina simion Atletism
Data publicarii: Joi 21 Noiembrie 2019, 13:22
Data actualizarii: Joi 21 Noiembrie 2019, 13:37

Stelista Cristina Simion a devenit campioana mondiala la alergare montana la Villa de Angostura (Argentina).

Legitimata la CSA Steaua Bucuresti si pregatita de antrenorul Ionut Galiteanu, Cristina Simion a castigat competitia de alergare montana pe distanta lunga (41,05 km, cu diferenta de nivel de 2.184m), podiumul fiind completat de Adeline Roche (Franta) si Blandine L’Hirondel (Franta). La echipe feminin, Romania, in componenta Cristina Simion, Denisa Dragomir, Andreea Piscu si Madalina Florea, s-a clasat pe locul trei si a cucerit medalia de bronz, iar la echipe masculin, am terminat pe pozitia a cincea.

A 35-a editie a Campionatului Mondial de alergare montana pe distante lungi si scurte a fost organizat in localitatea Villa de Angostura (Argentina / elevatie 870 metri), la competitie participand peste 400 de alergatori din 45 de tari. „Avem rezultate bune la seniori, care ne indreptatesc sa cerem organizarea unei editii a Campionatului Mondial de alergare montana in tara noastra. Cred ca putem organiza o competitie de nivel inalt, pentru ca dispunem de conditii si de trasee adecvate”, a declarat Florin Florea, presedintele Federatiei Romane de Atletism.