Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 04 Septembrie 2023, 11:00
Data actualizarii: Luni 04 Septembrie 2023, 11:09

Mijlocașul ghanez Thomas Partey, accidentat în această săptămână la un antrenament, va fi indisponibil "mai multe săptămâni", a afirmat, duminică, antrenorul echipei Arsenal Londra, Mikel Arteta.

"Din păcate, el s-a accidentat la antrenament şi nu se simte bine. Trebuie să facem mai multe teste, dar eu cred că va fi indisponibil mai multe săptămâni", a declarat Arteta la o conferinţa de presă de după meciul câştigat cu Manchester United (3-1).

Absenţa lui Partey, folosit ca fundaş lateral dreapta la începutul sezonului, este o lovitură dură pentru "Tunari", rămaşi şi fără olandezul Jurrien Timber (utilizat ca fundaş stânga), grav accidentat la genunchiul drept în primul meci al sezonului din Premier League.

• Arsenal Londra a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formaţia Manchester United, duminică, în derby-ul etapei a patra a campionatului de fotbal al Angliei.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 27, prin Marcus Rahford, însă "tunarii" au restabilit rapid egalitatea, prin căpitanul Martin Odegaard (28).

Meciul de pe Emirates Stadium a avut un final dramatic: United a înscris prin argentinianul Alejandro Garnacho, în minutul 90, însă golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid, în urma intervenţiei arbitrajului video.

În timpul adiţional de joc, Arsenal a marcat de două ori, mai întâi în minutul 90+6, prin Declan Rice, jucător recrutat în această vară cu suma record de 122 milioane de euro, iar apoi prin Gabriel Jesus (90+11).

Arsenal ocupă locul al cincilea în clasament, cu 10 puncte, în timp ce Manchester United se află pe poziţia a unsprezecea, cu 6 puncte.

Premier League / Rezultate

Vineri

Luton Town - West Ham United 1-2

Au marcat: Juel Andersen (90+2), respectiv Bowen (37), Zouma (85).

Sâmbătă

Sheffield United - Everton 2-2

Au marcat: Archer (33), Pickford (45+3 - autogol), respectiv Doucoure (14), Arnaut Danjuma (55).

Brentford - Bournemouth 2-2

Au marcat: Jensen (7), Mbeumo (90+3), respectiv Solanke (30), Brooks (77)

Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la Bournemouth.

Manchester City - Fulham 5-1

Au marcat: Alvarez (31), Ake (45+5), Haaland (58, 70 - penalty, 90+5).

Burnley - Tottenham 2-5

Au marcat: Foster (4), Brownhill (90+4), respectiv Son Heung-min (16, 63, 66), Romero (45+2), Maddison (54).

Chelsea Londra - Nottingham Forest 0-1

A marcat: Elanga (48).

Brighton - Newcastle United 3-1

Au marcat: Ferguson (27, 65, 70), respectiv Wilson (90+2).

Duminică

Crystal Palace - Wolverhampton 3-2

Au marcat: Edouard (56, 84), Eze (78), respectiv Hwang (65), Cunha (90+6).

FC Liverpool - Aston Villa 3-0

Au marcat: Szoboszlai (3), Cash (22 - autogol), Salah (55).

Arsenal Londra - Manchester United 3-1

Au marcat: Odegaard (28), Rice (90+6), Gabriel Jesus (90+11), respectiv Rashford (27).

• Lider al clasamentului este Manchester City, cu 12 puncte, urmată de Tottenham, Liverpool, West Ham şi Arsenal, cu câte 10 puncte etc.