Nici Arsene Wenger nu a reușit asta! Recordul stabilit de Mikel Arteta la Arsenal

Arsenal Arsene Wenger Mikel Arteta Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 22 Ianuarie 2023, 22:55
Data actualizarii: Duminica 22 Ianuarie 2023, 22:54

Antrenorul spaniol se află pe banca tehnică a „tunarilor” din decembrie 2019 și mai are contract cu formația de pe „Emirates” până la finalul lui iunie 2025.

Arsenal este lider în Premier League. Cu doar 19 meciuri jucate, „tunarii” au 50 de puncte, iar Mikel Arteta a stabilit un record de care nici măcar legendarul Arsene Wenger nu s-a atins, după ce a învins-o pe Manchester United, scor 3-2.

Este pentru prima dată când „tunarii” ajung în mijlocul sezonului și au acumulat un număr extraordinar de mare de puncte, 50. În sezonul 2003/04, când Arsene Wenger i-a adus statutul lui Arsenal de „Invincibili”, pentru că a câștigat campionatul fără să piardă, echipa de pe Emirates strânsese după 19 etape doar 45 de puncte!

Manchester United a început în forță duelul de pe Emirates. Bruno Fernandes i-a pasat decisiv lui Marcus Rashford în minutul 17, iar oaspeții au deblocat tabela rapid.

Liderul din Premier League! Arsenal a câștigat în ultimul minut meciul cu Manchester United

Edward Nketiah a restabilit egalitatea în minutul 24, din assistul provenit de la Granit Xhaka, iar Emirates a „erupt” pentru câteva momente bune.

În partea a doua a partidei, Bukayo Saka l-a învins pe David de Gea în minutul 53, iar Lisandro Martinez a dus scorul la 2-2 cu o lovitură superbă de cap.

Însă Arsenal nu s-a dat bătută. „Tunarii” au înscris golul victoriei chiar în ultimul minut regulamentar. Edward Nketiah a realizat „dubla” și a adus cele trei puncte „acasă”.

Echipele de start:

• Arsenal: Ramsdale - White, Saliba, Gabriel, Zhinchenko - Odegaard, Partey, Xhaka - Saka, Nketiah, Martinelli
  • Manchester United: de Gea - Wan-Bissaka, Varane, Martinez, Shaw - Eriksen, McTominay - Antony, Fernandes, Rashford - Weghorst