Arsenal Arsene Wenger Champions League Liga Campionilor
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 13 Martie 2024, 13:35
Data actualizarii: Miercuri 13 Martie 2024, 13:40

Arsenal o învingea tot pe FC Porto în optimile Champions League, ultima dată când se califica în faza ultimelor opt echipe rămase în competiție.

Arsenal Londra este sfertfinalistă a Ligii Campionilor, după o pauză de 14 ani.

Absentă din cea mai importantă competiție inter-cluburi în perioada 2017 - 2023, gruparea din nordul Londrei a depășit FC Porto, în optimile Champions League 2023/24, la loviturile de departajare, scor 4-2.

Sol Campbell, Andrey Arshavin și Tomas Rosicky jucau la Arsenal, ultima dată când „tunarii” se calificau în sferturile UCL

• Cesc Fabregas și Robin van Persie erau în lotul „tunarilor”, în 2010.

Portarul David Raya a apărat două penalty-uri, conducând-o pe Arsenal în sferturile UCL, pentru prima dată, din 2010 încoace.

În urmă cu 14 ani, Arsenal o învingea tot pe FC Porto în faza optimilor. După o primă manșă tur pierdută la Porto, la fel ca în această primăvară, „tunarii” se impuneau scor 5-0 în returul de pe Emirates, într-un meci în care atacantul danez, Nicklas Bendtner semna un hattrick, francezul Samir Nasri contura un gol amețitor pentru apărarea portugheză, iar ivorianul Emmanuel Eboue se înscria, la rândul său, într-o ocazie rarisimă, pe tabela de marcaj.

Walcott, Denilson și Eboue au intrat în meciul Arsenal - Porto 5-0, jucat în optimile UCL 2009/10

Evaluată în prezent la 1,11 miliarde de euro, echipa lui Arsenal nu mai dispune de nucleul francez pe care îl arăta în 2010, în partida retur cu FC Porto, din optimile Ligii Campionilor 2009/10.

Atunci, Arsene Wenger se baza pe Bacary Sagna, Gael Clichy, Samir Nasri și Abou Diaby, alături de care se mai regăseau doi vorbitori de franceză, Alexandre Song și Thomas Vermaelen.

În 2010, Arsenal a fost eliminată de Barcelona lui Messi, în sferturi, scor 6-3 la general

Andrey Arshavin juca pe postul ocupat de Leandro Trossard, marcatorul din returul cu Porto, Nicklas Bendtner era vârf împins, iar Tomas Rosicky juca în locul umplut azi de Bukayo Saka.

La mijlocul terenului, Arsenal nu îi avea pe Rice, Jorginho și Odegaard, ci pe Song, Nasri și Diaby, în timp ce fundașii centrali erau Sol Campbell și Thomas Vermaelen, pe când astăzi William Saliba și Gabriel Magalhaes formează duoul de stopperi.

Bacary Sagna și Gael Clichy jucau pe posturile ocupate astăzi de Ben White, respectiv Jakub Kiwior.

Arsenal 2010 - Arsenal 2024

În lotul Arsenal din sezonul 2009/10 se regăseau Cesc Fabregas, Robin van Persie, Andrey Arshavin, Samir Nasri, Williams Gallas, Tomas Rosicky, Sol Campbell și Alexandre Song.

Astăzi, cei mai valoroși jucători ai „tunarilor” sunt considerați Bukayo Saka și Declan Rice, evaluați fiecare la peste 110 milioane de euro, Martin Odegaard, Gabriel Martinelli, William Saliba, Gabriel Jesus și Gabriel Magalhaes.

Echipa care a învins FC Porto cu 5-0, în 2010: Manuel Almunia - Bacary Sagna, Sol Campbell, Thomas Vermaelen, Gael Clichy - Alexandre Song - Tomas Rosicky, Samir Nasri, Abou Diaby, Andrey Arshvin - Nicklas Bendtner.

Echipa care a depășit FC Porto cu 1-0, în 2024: David Raya - Ben White, William Saliba, Gabriel Magalhaes, Jakub Kiwior - Jorginho, Declan Rice - Bukayo Saka, Martin Odegaard, Leandro Trossard - Kai Havertz.