FOTO Liderul din Premier League! Arsenal a învins-o pe Manchester United în ultimul minut regulamentar

Arsenal - Manchester United Mikel Arteta Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 22 Ianuarie 2023, 20:32
Data actualizarii: Duminica 22 Ianuarie 2023, 20:31

„Tunarii” s-au confruntat cu „diavolii roșii” în etapa cu numărul 21 din eșalonul de top al Angliei.

Manchester United a început în forță duelul de pe Emirates. Bruno Fernandes i-a pasat decisiv lui Marcus Rashford în minutul 17, iar oaspeții au deblocat tabela rapid.

Liderul din Premier League! Arsenal a câștigat în ultimul minut meciul cu Manchester United

Edward Nketiah a restabilit egalitatea în minutul 24, din assistul provenit de la Granit Xhaka, iar Emirates a „erupt” pentru câteva momente bune.

În partea a doua a partidei, Bukayo Saka l-a învins pe David de Gea în minutul 53, iar Lisandro Martinez a dus scorul la 2-2 cu o lovitură superbă de cap.

Însă Arsenal nu s-a dat bătută. „Tunarii” au înscris golul victoriei chiar în ultimul minut regulamentar. Edward Nketiah a realizat „dubla” și a adus cele trei puncte „acasă”.

Echipele de start:

• Arsenal: Ramsdale - White, Saliba, Gabriel, Zhinchenko - Odegaard, Partey, Xhaka - Saka, Nketiah, Martinelli
  • Manchester United: de Gea - Wan-Bissaka, Varane, Martinez, Shaw - Eriksen, McTominay - Antony, Fernandes, Rashford - Weghorst

Ce urmează pentru cele două echipe

În următorul meci pentru Arsenal, „tunarii” vor avea de furcă cu Manchester City în FA Cup vineri, 27 ianuarie, de la ora 22:00.

De cealaltă parte, United va evolua în Carabao Cup miercuri, 25 ianuarie, de la ora 22:00, împotriva lui Nottingham Forest.