Liverpool - Manchester City anfield Darwin Nunez Jurgen Klopp Liverpool Anglia
Data publicarii: Duminica 31 Iulie 2022, 10:20
Data actualizarii: Duminica 31 Iulie 2022, 10:20

Liverpool și Manchester City s-au duelat sâmbătă seară în FA Community Shield (n.r. - Supercupa Angliei), scor 4-2 în favoarea "cormoranilor".

Trupa lui Jurgen Klopp a început cum nu se putea mai bine supercupa, s-au năpustit în atac și au reușit să preseze defensiva "cetățenilor". În minutul 21, Mohamed Salah a inversat rolurile cu Trent Alexander-Arnold și i-a pasat decisiv pentru golul de 1-0 al grupării de pe Anfield.

În partea a doua a meciului, Julian Alvarez a restabilit egalitatea (70'), dar intrarea lui Darwin Nunez a adus un beneficiu lui Liverpool. În minutul 81, Milner a lobat balonul pentru lovitura de cap a uruguayanului, iar Ruben Dias a atins mingea cu mâna. Salah a transformat penalty-ul, iar Liverpool se vedea deja deținătoarea trofeului.

Transferul de o sută de milioane al "cormoranilor", Nunez, a reușit să și marcheze pentru noul său club, în minutul 3-1, după o centrare excelentă a fundașului lateral Andrew Robertson. Meciul s-a încheiat 3-1, iar Liverpool a ridicat Supercupa Angliei, denumită FA Community Shield pentru englezi.

Liverpool - Manchester City 3-1 | Ce a spus Klopp despre Nunez

„În primele amicale nu eram la nivelul acesta. Nunez primea pase lungi, iar asta îl omora. Toată lumea a început să-l judece. O să remediem asta, el va face față cu brio. Suntem calmi și știm că poate produce lucruri bune.

Cred că Darwin s-ar fi simțit bine și fără să înscrie, datorită penalty-ului produs. Golul a fost, însă, cireașa de pe tort, iar asta l-a bucurat mult pe el.

O poți vedea pe fața lui, o poți vedea pe fața tuturor colegilor, cât de fericiți sunt pentru el și ăsta este un semn foarte bun, pentru că se află de o scurtă perioadă cu noi”, au fost cuvintele lui Jurgen Klopp, potrivit Sky Sports.

Ce urmează pentru Liverpool

Înainte de startul campionatului, Liverpool mai are un amical cu francezii de la Strasbourg, chiar pe Anfield, duminică, 31 iulie, la o zi după supercupă.

În prima etapă a campionatului, "cormoranii" o vor întâlni pe Fulham, echipă pe care nu a reușit să o bată în sezonul 2020/21 (1-1, 0-1).