VIDEO Victorie pentru FC Barcelona și Real Madrid în ultimele amicale! Cel mai bine plătit actor din lume, 'The Rock', prezent la meciul catalanilor

fc barcelona juventus New York Red Bulls Real Madrid Campionate externe
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 31 Iulie 2022, 08:02
Data actualizarii: Duminica 31 Iulie 2022, 08:05

Real Madrid și FC Barcelona au disputat ultimele meciuri amicale ale verii din turneul din Statele Unite ale Americii.

FC Barcelona s-a impus cu 2-0 în duelul cu New York Red Bulls. Scorul a fost deschis de Ousmane Dembele, care a marcat după o acțiune superbă a catalanilor, în minutul 40. Raphinha i-a pasat ideal atacantului francez, care a preluat în careu și l-a învins pe portar cu un șut la colțul lung.

Tabela de marcaj a fost închisă de Memphis Depay, care a profitat de erorile din defensiva americanilor în minutul 87 al partidei. Pentru Ousmane Dembele este al cincilea gol marcat în amicale pentru FC Barcelona, care a câștigat patru dintre cele șase partide disputate, remizând în celelalte.

Dwayne 'The Rock' Johnson a fost prezent la meciul catalanilor

O prezență remarcabilă de pe Red Bull Arena a fost cea a lui Dwayne Johnson, desemnat de Forbes drept cel mai bine plătit actor al anului 2020. De asemenea, fostul wrestler a fost și cea mai bine plătită celebritate de pe Instagram, înainte să fie detronat de Cristiano Ronaldo.

Dwayne Johnson, care în prezent are 331 de milioane de urmăritori, ar fi încasat în 2020 mai mult de un milion de dolari pe fiecare postare făcută pe rețelele de socializare. La acea vreme, actorul avea 187 de milioane de urmăritori.

Real Madrid, victorie cu Juventus

Nici madrilenii nu s-au lăsat mai prejos în ultimul amical al verii, înainte de Supercupa Europei cu cu Eintracht Frankfurt. Real Madrid a jucat cu Juventus Torino și a reușit să se impună cu scorul de 2-0

Scorul a fost deschis de Karim Benzema, care a marcat din penalty, în minutul 19. Madrilenii au mai marcat o dată, în a doua repriză, prin Asensio, în minutul 69, închizând astfel tabela de marcaj. Pentru Real Madrid este a doua victorie obținută în meciurile amicale, după cea cu FC Liverpool, 1-0.

Campioana Spaniei a pierdut amicalul cu FC Barcelona, 0-1 și a remizat cu Club America.