Jurgen Klopp s-a dezlănțuit după Liverpool - Manchester City: ”O să găsească o explicație și la asta!”

Liverpool - Manchester City Jurgen Klopp Premier League Superliga Jurgen Klopp
Data publicarii: Duminica 10 Martie 2024, 21:47
Data actualizarii: Duminica 10 Martie 2024, 21:46

Liverpool și Manchester City s-au înfruntat în etapa #28 din eșalonul de elită al Angliei duminică seară, de la ora 17:45.

După ce John Stones a deschis scorul în minutul 23 al meciului, Alexis Mac Allister a restabilit egalitatea în actul secund (minutul 50) în urma unei lovituri de la 11 metri.

Liverpool a controlat în mare marte jocul pe ”Anfield” și și-a creat situații importante pe spațiile adverse. În minutul 90+7, la penultima fază a meciului, Jeremy Doku a ridicat piciorul și l-a agățat pe Alexis Mac Allister, care s-a trântit lamentabil în careu.

”Centralul” Michael Oliver a fluierat, iar VAR-ul a intervenit imediat, care după câteva momente în care s-a analizat faza, a decis că nu s-a întâmplat nimic suspect în careul ”cetățenilor”.

Jurgen Klopp a comentat situația de la finalul partidei și a susținut că Michael Oliver ar fi trebuit să dicteze penalty, mai ales că a fost un fault limpede comis de Jeremy Doku.

”A fost sută la sută penalty. O să găsească o explicație. A fost sută la sută fault în toate zonele din teren și probabil și un cartonaș galben. Toți care aveau tablete în jurul meu au spus: 'Wow, e clar'.

Poate o să se ascundă sub propoziția 'nu a fost clar sau evident'. Bineînțeles că e un penalty, dar noi nu l-am primit”, a spus Jurgen Klopp după meci pentru BBC, citat de GOAL.com.

După remiza 1-1 dintre Liverpool (64 de puncte, locul II) și Manchester City (63 de puncte, locul III), Arsenal a devenit noul lider din Premier League cu 64 de puncte și cu un golaveraj mai bun decât cel al ”cormoranilor”.