VIDEO Ce a spus Lucien Favre despre Rareș Ilie, după ce românul a pasat decisiv în ultimul amical al lui Nice

Data publicarii: Duminica 31 Iulie 2022, 08:26
Data actualizarii: Duminica 31 Iulie 2022, 08:30

Rareș Ilie a fost transferat de Nice în această perioadă de mercato.

Rapid l-a cedat pe Rareș Ilie pentru suma de cinci milioane de euro, iar internaționalul român de la reprezentativa under 19 a României face furori în Franța.

OGC Nice a disputat primele amicale înainte de startul campionatului, iar Rareș Ilie a prins câteva minute bune de joc. În ultimul meci, clubul francez i-a luat în primire pe cei de la Torino și au câștigat cu 1-0, grație reușitei lui Calvin Stengs.

În minutul 71, Lucien Favre a decis că este timpul să-l introducă pe Rareș Ilie, care, după doar câteva faze, și-a făcut o apariție periculoasă în careul torinezilor și a pasat decisiv marcatorului, contribuind la victoria echipei.

După meci, antrenorul lui Nice a vorbit despre român și a precizat că Rareș Ilie este în stare să îmbunătățească gruparea prin prestațiile sale din partide.

Favre: „E foarte bine! Sunt bucuros”

„Rareș a intrat foarte bine, a driblat, un-doi, apoi i-a dat pasă de gol lui Stengs. E foarte bine! Sunt bucuros. Avem un nou recrut, Rareș, care a intrat și a fost decisiv. Iată că avem un jucător care poate să îmbunătățească echipa. Perioada de transferuri nu s-a încheiat, dar nu este ușor să găsești jucători buni.”, au fost cuvintele lui Lucien Favre pentru site-ul oficial al clubului Nice.

Rareș Ilie, la Nice

„Nice a câștigat cu 1-0 datorită reușitei singurului jucător transferat în această vară. Mijlocașul ofensiv Rareș Ilie a combinat excelent cu Amine Gouiri care i-a pasat lui Calvin Stengs, faza construită fiind una spectaculoasă”, a punctat L'Equipe.

Rareș Ilie a fost folosit în rol de decar pe teren, având multă libertate de mișcare, iar acest lucru s-a văzut și la faza golului.

• 1.3 milioane de euro este cota de piață a lui Rareș Ilie, potrivit transfermakt.com

36 de meciuri a disputat fotbalistul de bandă pentru Rapid în sezonul precedent, reușind să marcheze șase goluri și să ofere zece pase decisive