FOTO ȘI VIDEO Darwin Nunez, debut colosal la Liverpool! Atacantul a lăsat-o mască pe Manchester City cu o reușită de excepție

Data publicarii: Sambata 30 Iulie 2022, 21:12
Data actualizarii: Sambata 30 Iulie 2022, 21:32

Liverpool și Manchester City s-au duelat în această seară în FA Community Shield (Supercupa Angliei), terminată 3-1 pentru "cormorani".

Darwin Nunez și-a trecut în CV primul meci oficial pentru Liverpool, și ce meci! Trupa de pe Anfield a trecut cu lejeritate de Manchester City, care a fost la un pas să revină în partidă după ce a egalat în minutul 70.

Uruguayanul a primit un assist remarcabil de la pasatorul de excepție al lui Liverpool, fundașul din banda stângă, Andrew Robertson. Atât el, cât și Trent Alexander-Arnold au reușit să se impună în fața "cetățenilor" cu gol și pasă de gol.

Liverpool - Manchester City

Startul meciului a fost categoric de partea formației lui Jurgen Klopp. Liverpool a fost echipa care a atacat mai mult, prin urmare a venit și reușita din minutul 21. Mohamed Salah a inversat rolurile cu Alexander-Arnold și i-a pasat fundașului decisiv, care a reluat perfect și a înfipt mingea în plasa interioară.

Julian Alvarez a restabilit egalitatea în minutul 70, moment în care City devenea din ce în ce mai periculoasă. Cu toate acestea, Salah a primit un penalty după ce Darwin Nunez a lovit balonul cu capul direct în brațul drept al lui Ruben Dias, centralul arătatând punctul cu var, în minutul 83.

Darwin Nunez a închis tabela, iar scorul final a fost 3-1. Liverpool și-a adjudecat FA Community Shield în fața campioanei din Premier League, Manchester City.