Liverpool - Manchester City Liverpool Manchester City Anglia
Data publicarii: Duminica 10 Martie 2024, 19:39
Data actualizarii: Duminica 10 Martie 2024, 19:41

Meciul dintre Liverpool și Manchester City, din etapa a 28-a din Premier League, s-a încheiat cu scorul de 1-1.

Cu nouă jucători accidentați pentru această partidă, printre care Alisson, Trent Alexander-Arnold, Konate, Joel Matip sau Thiago, Liverpool a întâlnit campioana Europei pe teren propriu și a reușit să smulgă un rezultat de egalitate.

”Cetățenii” au reușit să deschidă scorul pe Anfield în minutul 23, prin John Stones, din centrarea lui Kevin de Bruyne. Liverpool a controlat jocul și putea să restabilească egalitatea încă din prima repriză.

Liverpool - Manchester City 1-1. Arsenal e noul lider din Premier League

A făcut-o în repriza a doua, în minutul 50, prin Alexis Mac Allister, care a transformat un penalty obținut de Darwin Nunez în urma unui fault al portarului Ederson.

Până la final, Liverpool a bifat mai multe ocazii periculoase prin Luis Diaz, dar nu a reușit să înscrie golul victoriei și meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Astfel, Liverpool rămâne cu un avans de un punct față de Manchester City, dar pierde primul loc în favoarea lui Arsenal! ”Cormoranii” sunt la egalitate de puncte cu echipa lui Mikel Arteta, 64, dar ”tunarii” au un golaveraj net superior.

În următoarea partidă, Manchester City se va deplasa chiar pe terenul lui Arsenal, iar Liverpool va avea și ea parte de un alt test dificil, tot ”acasă”, cu Brighton.