„Black Panther” Monfils, în forma carierei, la 35 de ani: tenismenul francez, show și calificare în optimi la AO 2022

Gael Monfils Australian Open 2022 Gael Monfils show Monfils Black Panther Tenis
Data publicarii: Vineri 21 Ianuarie 2022, 09:25
Data actualizarii: Vineri 21 Ianuarie 2022, 17:04

Gael Monfils performează la cel mai înalt nivel în vara australiană de tenis.

La 35 de ani, Gael Monfils (35 de ani, 20 ATP) a reîntinerit încă o dată în circuitul ATP și s-a calificat pentru a patra oară în săptămâna a doua de concurs la Australian Open. Monfils își confirmă forma bună arătată în prima săptămână a anului, când a cucerit titlul în competiția ATP 250 de la Adelaide.

Aflat la a 17-a prezență pe tabloul principal al Grand Slam-ului de la Melbourne, tenismenul francez a semnat trei victorii în serie fără set pierdut, trecând de Federico Coria (64 ATP), Alexander Bublik (64 ATP) și Cristian Garin (19 ATP).

Gael Monfils a început anul în forță, cu 7 victorii și un singur eșec

În turul 3, Monfils l-a învins pe jucătorul chilian, scor 7-6, 6-1, 6-3 în doar 2 ore de joc, salutând publicul, imediat după încheierea lui, cu caracteristicul gest în stilul „Panterei Negre.”

Pentru un loc în sferturile de finală, calificare care ar însemna egalarea celei mai bune performanțe atinse vreodată la Melbourne, Gael Monfils se va duela cu Miomir Kecmanovic, din Serbia, care l-a eliminat în a treia rundă pe italianul Lorenzo Sonego, 6-4, 6-7, 6-2, 7-5.

Mai devreme în a cincea zi de turneu la AO 2022, soția lui Gael Monfils, Elina Svitolina a fost eliminată de către dubla campioană de la Melbourne, Victoria Azarenka, scor 6-0, 6-2.